Herşey güzel başlamıştı. Portekiz, önce Pepe sonra Postiga ile 2-0'ı yakaladı ama Danimarka, Bendtner ile döndü. Son 10 dakikaya 2-2 ile girildi. Son sözün Varela söyledi.
13/06/2012 - 22:41
Maç öncesi iki ekipte de kadroların değişeceği konuşuluyordu ancak Olsen de, Bento da ilk 11'de değişiklik yapmadı. Bir tarafta formsuz Postiga'nın yerine Almeida, Quaresma ya da Nelson ile başlanabileceği konuşulurken; diğer tarafta, eleme maçlarında Ronaldo'yu kilitleyen adam Silberbauer bekleniyordu. İki hoca da kadroyu bozmadı. Postiga merkez forvette, Simon Poulsen de sol bekteydi.
 
Turnuvanın ilk maçında Hollanda karşısında 3 puan ile tanışan Danimarka maça kısmen daha rahat çıkıyordu. Beraberlik onlar için iyi sonuçtu, galip gelmeleri ise 2. turu garantilemeleri anlamına geliyordu. Portekiz ise daha gergindi, ilk maçta iyi oyuna rağmen kaybedilmiş puan ve önemi daha da artmış ikinci maç. Kazanmak tek çareydi, beraberlik durumunda hesap makinaları elden düşmezdi.
 
Maç öncesi merak edilen eşleşmeler Rommedahl - Coentrao, Veloso - Eriksen ve Postiga - Agger'di. 2 yılda bir piyasaya çıkan sağ açık Rommedahl ilerlemiş yaşına rağmen Danimarka adına hala bir tehdit niteliği taşıyor. Eskisi kadar hızlı olmasa da, oyun bilgisi ve yeteneğiyle o bölgeyi sıkıntıya sokabiliyor. Rommedahl, Portekiz için tehdit olabilirdi, çünkü Coentrao hücuma çıkmayı seven biri ve geride bırakacağı boş alanı Danimarkalı değerlendirebilirdi. Eriksen, ilk maçta çok etkili olmasa da, o da Portekiz için tehdit olabilirdi. Onu durdurma görevi, takımın en savunmacı orta sahası Veloso'ya düşüyordu. Diğer taraftan Postiga, tek başına büyük tehdit değil belki ama kanatlardan gelen Nani ve Ronaldo'ya odaklanan savunma onu unutabilirdi, bu oyuncunun savunulması da Agger'in göreviydi.
 
Danimarka için herşey yolunda gidiyordu aslında. Zimling'in sakatlanıp çıkması orta ikiliyi biraz bozdu. Portekiz daha baskılı oynuyordu belki ama Danimarka için bunaltıcı bir baskı da yoktu. 24. dakikada Pepe'nin içine Sheva girdi ve kornerden golü buldu. Pepe, Almanya maçında da Portekiz'in ilk golünü atmaya çok yaklaşmıştı. O maçta olmadı ve ertelediği golü bu maçta buldu.
 
Portekiz karşısında mağlup duruma düştüyseniz işiniz zor demektir. Zira turnuvanın en iyi kontra atak kadrosuna sahipler. Sağlam ve ayağı düzgün savunmacılar ve ileri iyi çıkan, iyi paslaşan, hızlı hücumcular. Danimarka gol sonrası büyük bir baskı kuramadan 2. golü yediği için, geçen 12 dakikada bunu test edemedik. Nani'nin harika pasında Postiga tam bir bitirici vuruşu yaptı.
 
İlk yarı böyle biter derken, Danimarka sağdan gelen ortada Dehli'nin akıllıca pasıyla Bendtner ile golü buldu ve ilk yarı 2-1 sona erdi. 1-0, 2-1'den iyidir. Danimarka'nın golü bulması onları hepten ümitlendirdi. Soyunma odasına bu umutla gittiler.
 
Bugün gününde olan Nani'ydi. Öyle ki Ronaldo da oynama hakkını ona vermiş gibiydi. Copy-Paste yapacağına Cut-Paste yapınca iki gol kaçırdı, burası ayrı hikaye olsun...
 
Portekiz kontralarda Nani ile iyi geliyordu ama özellikle 3. bölge girişinde paslaşma tıkanıyordu. Son yarım saate girilirken herşey Portekiz'in istediği gibi gidiyordu bu sefer. Rommedahl - Mikkelsen değişikliği Kuzeylilerin biraz olsun kıpırdanmasını sağladı. Sağ tarafı ölü taklidi yapan Danimarka, Mikkelsen ile canlandı. Diğer tarafta da genç umut Nelson, Postiga'nın yerine sahadaydı.
 
Bu dakikadan sonra Danimarka beraberlik golü için daha fazla baskı kurdu. Portekiz kontralardan iyi de pozisyon buluyordu aslında. Ronaldo bu dakikalarda yine zoru başarınca 3. gol bir türlü gelmedi. Klasik futbol deyimidir: "Atamayana atarlar." Ronaldo kaçırdı 2 dakika sonra Bendtner tipik "Bendtner kafası" vurdu ve skoru eşitledi.
 
Kameralar Ronaldo'nun üzerindeydi. Kaptan gemisini kurtarmak bir yana, batırmak üzereydi. Bento, kenarda son kozlarını oynuyordu. Meireles çıktı ve Varela girdi. Bitime 3 dakika kala Varela da Almanya maçında yapamadığını yaptı ve topu ağlara yolladı. Müthiş maçta Danimarka dönmüştü ama tutunamadı. Gole Ronaldo mu daha çok sevindi, Varela mı bilmiyorum.
 
Varela bitime 3 dakika kala Portekiz'e tekrar umut verdi. Bendtner'in 2 gollük performansı averajlar devreye girmezse boşa gitmiş olacak.
 
İlk maçta savunması hücumuna göre kısmen daha zayıf ama saha içi iletişimi müthiş bir takıma karşı mücadele edildi, bu maçta isimsiz ama takım oyununu ön plana çıkaran bir takıma karşı mücadele edildi, üçüncü maçta rakip, hücumu iyi savunması zayıf Hollanda. 4 bambaşka takım ve müthiş bir grup.
 
Portugal: Rui Patrício; João Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fábio Coentrão; Miguel Veloso, João Moutinho, Raúl Meireles (Varela 83’); Nani (Rolando 88’), Hélder Postiga (Nélson Oliveira 63’), Cristiano Ronaldo.

Denmark: Andersen; Jacobsen, Kjaer, Agger, Poulsen; Kvist, Zimling (Jakob Poulsen 16’), Eriksen; Rommedahl (Mikkelsen 59’), Krohn-Dehli (Schone 90’), Bendtner.

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup B

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 3
  0
  0
  9
 3. 2
  0
  1
  6
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 0
  0
  3
  0
Portekiz
Öneri / Hata Raporu