EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
Polonya - Rusya detaylı taktiksel analizi.
13/06/2012 - 16:39
Rusya ve Polonya müthiş bir mücadeleye sahne olan maçta 1-1 berabere kaldılar. Dick Advocaat Çek Cumhuriyeti’ni bozguna uğratan takım üzerinde bir değişiklik yapmazken Francizsek Smuda sistem değişikliğine gitti ve 4-2-3-1’den 4-3-3’e döndü. Savunmanın önünde defansif ortasaha olarak Auxerre forması giyen Dariusz Dudka yer aldı, önünde Rafal Murawski – Eugen Polanski ikilisi oynadı ve 4-2-3-1’in ortasında oynayan Polonya’nın yaratıcı gücü Ludovic Obraniak sol kanatta görev yaptı.
 
 
Polonya’nın oyun planı
 
Polonya’nın Dariusz Dudka’yı savunmanın önüne koyma sebebi, ortasahayı 2 yerine 3 kişiyle savunarak Rusya’nın Çek Cumhuriyeti’ni dağıttığı savunma ile ortasaha arasındaki alanı kapatmaktı. Smuda’nın bu değişikliği çok doğruydu ve sonuçları sahada görüldü. Polonya ortasahasında oynayan Dudka – Murawski – Polanski üçlüsü aslında hepsi defansif oyuncular, dolayısıyla bu üç oyuncunun alan savunması Rusya’nın ortasaha etkinliğini büyük ölçüde azalttı. Hücumdan savunmaya geçerken de Piszczek’in arkasındaki boşluğa kayan Kerzhakov için sağ stoper Wasilewski de Dudka da zaman zaman Rusya kontrataklarında bu bölgeye kaydılar.
 
Hücumda ise Polonya özellikle kontratakla pozisyon bulmayı benimseyerek çok yüksek tempoyla oynadı. Her zamanki gibi sağ tarafı hedef aldılar. Kaleci Tyton bile her degajını sağ kanada gönderdi. Piszczek sürekli her hücumda bindirme yaparken Obraniak da soldan ortaya kayarak sağ tarafı besledi. Lewandowski sırtı dönük harika oynadı ve pas bağlantılarını çok iyi yaptı. Blaszczykowski ise maç boyunca Zhirkov ile sol stoper Ignashevich arasındaki boşluğu hedefledi, nitekim ilerleyen dakikalarda golü de burdan attı.
 
 
Rusya’nın oyun planı
 
Rusya yine yüksek tempolu, topa hakim olup ortasahada hızlı paslarla, çok dolaşan ortasaha ve ileri üçlüsüyle etkili olmaya çalıştı. Polonya’nın aldığı önlemlere rağmen yine hiç de kötü bir performans sergilemediler. Zhirkov soldan sürekli bindirme yaptı, Kerzhakov – Arshavin – Dzagoev – Zyryanov – Shirokov 5’lisi de kendilerine sürekli alan aradılar. Kerzhakov özellikle kontrataklarda çok ileri çıkan Piszczek’in boşluğuna sola kayarak etkili oldu. Arshavin ve Dzagoev sık sık kanat değiştirdi. Maçın en çok topla buluşan ve en çok pas yapan oyuncusu Denisov ise Polonya ortasahasının alan savunmasının gerisinde kalarak atakların pivot noktası oldu ve Rus oyuncular hep geriye dönüp onu buldular.
 
 
Savunmada ise Arshavin, Piszczek’i gayet iyi takip etti ve bu oyuncunun Yunanistan karşısında olduğu gibi sağ kanatta etkili olmasına izin vermedi. Zyryanov Polanski’ye, Shirokov Murawski’ye yakın oynadı. Buradaki kilit oyuncu Denisov’du; asıl maç boyunca yapmaya çalıştığı sırtı dönük Lewandowski’ye gelen pasları kesmekti ancak soldan o bölgeye Obraniak da girince kontrol ettiği bölge oldukça kritik bir hal aldı. Bu oyuncu özellikle kontrataklarda yalnız kaldı ve Obraniak’ın özellikle ikinci yarıdaki performansına engel olamadı.
 
İlk yarı
 
İlk yarıda Rusya maçın hakimiydi ve her an gol atabilecek bir görüntü çizdi. Polonya’nın ortasahada kalabalık ve dirençli alan savunmasına rağmen çok hareketli Ruslar ilk yarı Çek Cumhuriyeti maçı kadar olmasa da alan buldular ve oldukça tehlikeli ataklar gerçekleştirdiler. Zhirkov sürekli soldan bindirerek etkili oldu. Rusya çok yüksek tempoyla oynadı ve özellikle kontratağa çıkış hızı muazzamdı, hücum oyuncuları her tarafa yayılarak direkt topları alacak şekilde pozisyon aldılar. Polonya açısından göze çarpan etkenler ise ortasahanın elinden geldiğince durdurması ve duran toplarda Marcin Wasilewski’nin yarattığı tehlikeler oldu. Bu devrede gelen Rusya’nın golü de Polonya’nın felaket duran top savunmasıyla geldi; Arshavin mükemmel bir orta açtı ancak frikiği kullanmadan önce Shirokov bomboş durarak elini sallıyordu ve o bölge hakikaten bomboştu, nitekim açtığı orta Shirokov’un üzerinden geçti ve Dzagoev arkada golü attı.
 
Polonya’nın sağı, Rusya’nın solu
 
Maçın kilit bölgesi bu alan oldu. Polonya hem set hücumlarında hem de kontrataklarda bu bölgeyi hedef aldı ve Blaszczykowski kontrataklarda etkili olmak için Zhirkov’u çok da takip etmedi. Bu hem Zhirkov’un Arshavin’in yarattığı alanda etkili olmasına yol açtı, hem de Blaszczykowski’nin kontrataklarda tehlikeli olmasına yol açtı. Nitekim Rusya birçok kez Zhirkov’la geldi ve Polonya birçok kez sağdan kontrataklarla etkili oldu. Bu kontralardan birinde Zhirkov yerinde olsa da Blaszczykowski golü attı.
 
 
45-60
 
İkinci yarıdaki en önemli etken Rusya’nın tempoyu düşürmeyerek maçı 1-0 geride olan Polonya’nın isteiği tempoda oynamasıydı. Rusya maç berabereymiş gibi devam etti ve olması gerekenden çok daha direkt oynadı; Polonya’nın geride kurulu alan savunmasına karşı rahat rahat pas yapılarak tempo düşürülebilir ve topa sahip olunabilirdi. 
 
Obraniak
 
Ludovic Obraniak ilk maçta markaj altındaydı ancak bu maçta soldan çok içeri girince üzerinde markaj yoktu ve tüm yaratıcılığını sahaya yansıttı. İkinci yarıda kontrataklarda ortada topla buluşan Obraniak ipleri eline aldı ve takımı driplingleriyle kontratağa çıkardı. İki kez sahanın yarısını topu ortadan sağa doğru sürerek büyük tehlike yaratan Obraniak üçüncüde harika bir pasla Blaszczykowski’ye golü attırdı. Maç boyunca 8 gol şansı yaratarak Polonya’nın yaratıcı gücü oldu ve bence bu maça damgasını vurdu.
 
 
60-90
 
Bu golle iyice yüreklenen Polonya, Smuda’nın maçı kazanmaya yönelik hamleleriyle de baskıyı arttırdı ve 60-80 arası üstün oynadı. Rusya bu bölümde yorgun bir görüntü çizdi, özellikle ortasaha çok çabuk geçilmeye başladı ve taraftarı arkasına alan Polonya’nın presi oldukça etkili oldu. 70’te gelen Kerzhakov – Pavlyuchenko değişikliği de Rusya’nın kontratak verimliliğini düşürdü. 73’teki Dudka – Adrian değişikliğiyle Polonya 4-2-3-1’e döndü. 7 dakika daha baskı sürse de tam bu esnada Polonya hücuma çıkarken Adrian verdiği bir isabetsiz uzun pasla teknik direktörü Smuda’dan fırça yedi ve 80’de momentum Rusya’nın eline geçti. Son 10 dk Rusya daha iyi oynasa da golü bulamadı ve puanlar paylaşıldı.
 
Sonuç
 
Son derece büyük çekişmeye sahne olan maçta Rusya bence yine başarılı bir performans ortaya koydu ve grup liderliğinin 1 numaralı adayı olmaya devam etti. Bir sürpriz olmazsa grup lideri Rusya’nın karşısına Hollanda, Portekiz ya da Danimarka çıkacak ve bana göre Rusya’nın bu üç takımı da yenip yarı finale çıkacak gücü kesinlikle var. Polonya ise 4-2-3-1 oynadığı ilk maça göre 4-3-3 ile çok daha iyi bir görüntü çizdi ve Çek Cumhuriyeti karşısında kazanıp gruptan çıkmak için ciddi bir şansı olduğunu düşünüyorum.
 
Maçın Adamı: Ludovic Obraniak
 

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu