EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
İspanya - İtalya finalinin taktiksel analizi
02/07/2012 - 01:59
EURO 2012 finalinde İspanya turnuva boyunca sergilediğinin çok üzerinde bir performansla İtalya’yı sürklase ettiği maçta 4-0 kazanarak şampiyon oldu. İspanya, kazanma alışkanlığı olan, “winner” oyunculardan kurulu ve özgüveni çok yüksek bir takım. En önemli maçta futbol seviyelerini ciddi şekilde yükselterek harika bir performansla maçı domine ettiler. İtalya ise yediği ilk golden sonra oyunu biraz olsun dengelese maç boyunca kötü bir performans sergiledi. Vicente del Bosque takımını beklenen 4-6-0 düzeniyle sahaya sürdü ve ileri uçta Fabregas’ı tercih etti. Cesare Prandelli de Almanya’yı mağlup eden 4-1-3-2 düzenindeki takımındaki tek değişikliği sağ bekte Balzaretti yerine sakatlıktan dönen Abate’yi kullanarak yaptı.
 
 
Bundan tam 22 gün önce 10 Haziran’da Gdansk’ta oynanan maçta İtalya İspanya’yla 1-1 berabere kalmış, oynadığı iyi futbolla tüm futbolseverlerin beğenisini toplamış, galibiyeti kaçıran taraf olmuştu. Bu maça ilk 11’deki 6 Juventuslu oyuncunun alışık olduğu 3-5-2 sistemiyle başlayan İtalya, maç boyunca mükemmel savunma yapmıştı ve İspanya’ya hiç alan bırakmamıştı.
 
Peki 22 günde ne değişti? İtalya, ikinci maçta Hırvatistan karşısına da 3-5-2’yle çıkıp kötü oynamamasına rağmen 3 puanla ayrılamadıktan sonra Prandelli sırasıyla İrlanda, İngiltere ve Almanya maçlarında takımını turnuvaya hazırladığı 4-1-3-2 sistemiyle oynattı ve finale kadar yükseldi. Finalden önce kendisine İspanya’ya karşı başarılı olan 3-5-2’yle mi yoksa 4-1-3-2’yle mi çıkacağı sorulunca dürüstçe 3-5-2’ye dönmeyi hiç düşünmediğini, takımının turnuvaya başladığında farklı bir oyun planına sahip olduğunu ancak turnuva içinde istediği seviyeye geldiğini ve bu sistemde iyi bir uyum sağladığını söyledi. Prandelli’nin bu maça bu cesur anlayışla çıkmasında Portekiz’in ileride basarak İspanya’nın oyununu bozmasının ve başarılı performansının da payı olduğunu düşünüyorum.
 
Fakat hem İtalya’nın 4-1-3-2 sistemi Portekiz’in 4-3-3’ü kadar bunu yapmaya müsait değil, hem de İspanya bu maçı çok farklı bir seviyede oynadı. İtalya’nın 4-1-3-2 sisteminin kanatlarda rakip beklere karşı büyük zaafı var çünkü İtalya’da kanat oyuncusu yok. Portekiz’de kanatlar bekleri, özellikle Nani Alba’yı çok sıkı bir şekilde takip ediyordu. İtalya geride kalan maçlarda rakip sağ beki sol iç ortasaha De Rossi, sol beki sağ iç ortasaha Marchisio’yu kaydırarak karşılıyordu. Bu maçta yine öyle yaptılar ve bu İspanya gibi dünyanın en iyi ortasahasına sahip takımına karşı İtalya’nın bu bölgedeki en dirençli iki oyuncusunun konsantrasyonunu beklere yöneltti. Ortada kaldıkları zaman Alba ve Arbeloa önlerinde çok büyük alanlar buldular, bekleri takip ettikleri zaman İspanyollar ortada alan buldular.  Bu nedenle İtalya ortasahasının dengesi bozuldu ve direnci düştü. Jordi Alba mükemmel bir performans sergiledi ve ikinci golde bu zaaftan çok iyi yararlanarak attığı müthiş depar ve golüyle maça damgasını vurdu. İlk maçtaki 3-5-2 sisteminde Alba ve Arbeloa kanatlarda Maggio ve Giaccherini’nin direkt muhattaplarıydı ve çok daha ileride karşılayarak bu kadar alan bırakmıyorlardı, ortasaha oyuncuları da ortasahayı savunuyordu.
 
İspanya, EURO 2012’de bu maç öncesi İrlanda maçı dahil hiçbir maçta savunma arkasına bu kadar rahat sarkamadı. 3-5-2 sisteminde 3 stoperle (De Rossi arkayı kollayan libero) İspanya’ya hiç alan bırakmayan ve harika savunma yapan İtalya, bu maçta stoperde hem iki stoperin hem stoperlerle beklerin arasından İspanyolları birçok kez sızdırdı ve 4 golü de bu şekilde ağlarında gördü. Bunun tabii ki bir önceki noktayla da oldukça ilgisi var, ortasahadaki denge bozukluğu nedeniyle Iniesta ve Xavi bu pasları atabilecek alanları rahat buldular. Torres ve Pedro oyuna girdikten sonra savunma arkasına penetrasyon tehditi oldukça arttı ve Torres savunma arkasına yaptığı koşularla İtalya’nın fişini çeken isim oldu.
 
İtalya maç boyunca oyun kurmakta oldukça zorlandı. İlk maçta 3-5-2 sisteminde libero oynayan De Rossi önderliğinde oyun kurmakta hiç zorlanmayan İtalya, bu maçtaki İspanya presinde Barzagli – Bonucci ikilisiyle topu oyuna sokmakta zorlandı, birçok isabetsiz uzun pas kullandı ve bu da İspanya’nın hakimiyetinde rol oynadı. Xavi ilk maçtaki gibi Pirlo’ya yakın oynamakla görevlendirildi ve bu görevi başarıyla yerine getirdi, Pirlo kendine hiç alan bulamadı. İtalya oyunu dengelediği bölümde de De Rossi’yi ikinci bir oyun kurucu olarak kullandı ve bu şekilde oyun kurabildi.
 
Maçın Adamı: Xavi

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu