EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
Fransa - İngiltere maçının detaylı taktiksel analizi.
13/06/2012 - 01:01

Fransa, İngiltere karşısında 90 dakika topa hakim olarak oyunu rakip yarısahaya yıksa da Lescott'un duran toptan gelen golüne karşılık İngiltere defansını sadece Nasri'nin uzaktan şutuyla geçebildi ve maç 1-1 berabere bitti. Şu ana kadar turnuvanın en sıkıcı ve düşük tempolu maçı olarak göze çarpan maçta tek fark yaratan oyuncu Samir Nasri oldu.

 
 
- Laurent Blanc, Fransa'yı turnuva öncesi başarılı olan ve turnuvada kullanması beklenen 11 ve sistemle sahaya sürdü. 4-3-3 olarak sahaya dizilen Fransa'da Nasri ve Ribery sık sık dolaştılar ve içeri girdiler, Debuchy "Dani Alves usulü” son derece ofansif bir rol üstlendi, Cabaye hücumlardaki pivot noktası oldu; hep topla buluşacak şekilde pozisyon aldı ve hücumları doğru noktalara yönlendirdi.
 
- İngiltere, top rakipteyken iki dörtlü blok halinde dar ve kompakt bir şekilde çok disiplinli bir savunma yaptı ve maç boyunca Fransa'ya neredeyse hiç pozisyon vermedi. Roy Hodgson, senelerdir başarısız olan İngiltere'nin kaderini Di Matteo'nun Chelsea'de yaptığı gibi değiştirmek istedi: kaleyi sağlama alarak. İngiltere senelerdir uyum yakalayamadı; özellikle Lampard - Gerrard ve Terry - Ferdinand ikilileri dünya çapında oyuncular olmalarına rağmen uyum yakalayamadılar. Hodgson bu ikilileri bozdu, sakatlıkların ve Rooney'in 2 maçlık cezasının da etkisiyle takımın kapasitesinin hücum futbolunu kaldıramayacağının farkında olarak Chelsea'ye Şampiyonlar Ligi’ni getiren savunma sistemini uygulamaya karar verdi. Mutlaka eleştirilecektir ancak bence turnuvalarda sonuç odaklı olmak yanlış bir strateji değil; sanmayın ki Hodgson turnuva sonrasi takımı böyle oynatacak. Nitekim kusursuza yakın bir savunmayla Hodgson üstün Fransa'dan istediğini aldı.
 
- Hodgson'un kafasını kurcalayan soru işareti turnuva öncesi hazırlık maçlarında Welbeck, arkasındaki Young ve kanatlardan geliştirdikleri kontratakları neden bu macta ilk yarıdaki birkaç pozisyon dışında hiç etkili kullanamadıkları olacaktır. Alou Diarra bu maçta kontrataklarda İngiltere'nin ilk topla buluşturmak istediği oyuncu olan Ashley Young'un bu topları aldırmamakla sorumluydu ve işini çok iyi yaptı. Dolayısıyla dönen toplar çoğunlukla Fransa'da kaldı. Çok ileride pozisyon alan Debuchy'nin arkasındaki boşluğu da Oxlade-Chamberlain veya ileri ikiliden kaymalarla kullanması gereken İngiltere maç boyunca bunu da yapamadı. İngiltere, İsveç ve Ukrayna karşısında mutlaka daha aktif oynamaya çalışacaktır ancak özellikle dün oyun karakterini gördüğümüz Ukrayna'ya karşı kontratağa çıkışlarını geliştirmeleri gerekir. Chelsea'nin kontratak futbolunun başarısında büyük payı olan Frank Lampard'ın uzun toplarını Steven Gerrard'ın denemesi gerekir.
 
- İngiltere savunmasını zorlayan tek isim Samir Nasri oldu. Laurent Blanc, kariyeri boyunca ortada oynadığında etkinliğini kaybeden Nasri'yi birkaç hazırlık maçında 4-2-3-1'in ortasında denese de 4-3-3'un sağında serbest rol vererek kullanma kararı aldı ve dün Nasri sahanın en iyisiydi. Sahanın her yerini dolaşan, birebirde adam eksilten ve soldan içeri giren Ribery ile kombinasyonlar deneyen Nasri, İngiltere'nin iki dörtlu bloğunun arasında kendine zaman zaman alan yaratmayı başardı ve ortasahanın ceza sahasına kadar gerilediği bir pozisyonda Ribery'nin önüne bıraktığı topa harika vurarak Fransa'nın tek golünü attı. Ribery ile Nasri iki kanattan içeriye girerek Fransa’nın oyun kurucuları gibi oynadılar ve tüm yaratıcılığı üstlendiler.
 
 
Yukarıdaki şemada maç boyunca en çok topla buluşan iki oyuncu Franck Ribery ve Samir Nasri'nin topla buluştukları bölgeleri görebiliyoruz.
 
- Nasri'nin boşalttığı sağ kanadı da Debuchy, Dani Alves'in Barcelona'da yaptığı gibi çok ileride pozisyon alarak doldurdu ve İngiltere savunmasını genişletme görevi üstlendi. Fransa solda Evra'yı ise oyun kurarken kullansa da hücumda daha az kullandı. Ribery de içeri girerek oynadı ve soldaki boşluğuna Evra'dan ziyade sol içte oynayan ve aslen sol kanat oyuncusu olan Malouda girdi. Bence Fransa genel olarak sahaya oldukça iyi yayıldı, iyi bir hücum stratejisine sahipti ancak İngiltere'nin yaptigi sıkı savunmayı aşmak gerçekten kolay değil. Biraz savunma arkasına koşu eksikliği hissettiklerini söyleyebiliriz, ancak İngiliz savunması o kadar derindi ki o şekilde de etkili olabileceklerini söylemek güç. Bu futbolla Fransa bence D Grubu'nun çeyrek finale çıkma yolunda en büyük favorisi; özellikle İsveç önunde zorlanmadan kazanacaklarını düşünüyorum.
 
- Böylesine düşük tempolu bir maçta iki teknik direktörün de oyuncu değişiklikleri için 75 ve sonrasını beklemesi ilginçti. Blanc özellikle savunmayı aşamayan Fransa'nın Olivier Giroud gibi sırtı dönük çok iyi oynayan, uzun, güçlü ve ceza sahasında etkili bir oyuncuyu sahaya daha erken sürmeliydi. İngiltere ortasahada herhangi bir tehdit oluşturmadığından 4-2-3-1 sistemine dönülüp Malouda yerine Valbuena veya Martin üçlünün ortasında oynamak üzere daha erken oyuna alınabilirdi.
 
Maçın adamı: Samir Nasri
 

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu