İtalya, C Grubu'nun üçüncü ve son maçında, İrlanda ile karşı karşıya geldi ve sahadan 2-0 galip ayrılarak adını çeyrek finale yazdırdı.
19/06/2012 - 01:17

C Grubu'nda üçüncü maçlar öncesinde, bu maçlarda "Takımlar nasıl futbol sergileyecek?" sorusu, yerini "Hangi takım, ne şartlarda gruptan çıkar?" olarak bu seferlik yer değiştirmişti. Hakikatten bu grupta üç takım için de işler karışıktı ve İtalya, kendini hiç riske atmayarak İrlanda'yı 2-0 yendi ve İspanya ile birlikte çeyrek finalin yolunu tutan taraf oldu.

İtalya adına grup maçları bizlere gösterdi ki, bu takımda bir şeyler eksik. Yani istediklerini sahaya yansıtmak isteyen, çabalayan bir takım izliyoruz ama bir türlü o havayı yakalayamıyorlar. Ya da bir başka deyişle, takım oynadığı oyunla güven vermiyor.

İrlanda'nın son maçlar öncesi grupta hiçbir iddiasının olmaması İtalya adına ilk etapta bir avanajtı. Ki bu avantajı da iyi kullandılar ve kazandılar. Ama kazanmak kolay mı oldu? Kesinlikle hayır. Her şeyden önce, bundan önceki iki maça nazaran daha diri bir İrlanda vardı İtalya'nın karşısında. Mental olarak İrlanda'nın rahat olması zaman zaman bu maçta İtalya'nın başını ağrıtmadı desek, yalan olur. 

Di Natale vs Balotelli?

İtalya adına alınan galibiyet ve bu galibiyetin kaymağı olarak çeyrek finale yükselmek elbette onlar adına büyük sevinç yarattı ancak, takımda ciddi bir forvet sıkıntısı var. İlk İspanya maçında da, sonraki Hırvatistan maçında da ve son olarak bu maçta da bunu net olarak gördük. Prandelli'nin o bölgede kime şans vereceğini kestirmek hakikatten çok zor. Ancak şöyle bir durum var ki; İtalya'nın grup aşamasında attığı dört golden ikisinin, oyuna sonradan giren oyunculardan elmesi ve her şeyden önemlisi bu oyuncuların Di Natale ve Balotteli olmaları durumu epey karışık bir hâle sürüklüyor. Buradan şu sonucu çıkartmak doğru olur herhalde. Yedek kulübesinden gelen isimler takıma daha çok katkı sağlıyor. 

Ancak normal şartlarda bu takımın forveti Di Natale olmalıdır. Balotelli her ne kadar kaliteli bir forvet olsa da, her an patlamaya hazır saatli bomba olarak görüldüğü için takım adına her an zarar vermeye meyilli bir isim.

Peki ya sonrası?

Çeyrek finalde İtlya'nın kiminle kestireceğini kesitrmek epey zor. Zira D Grubu'nda işler epey karışık. İtalya grubu ikinci sırada tamamladığı için doğal olarak o grubu lider tmamlayan takım ile eşleşecek. Liderlik bir yana, o grupta ikinci olarak bile kimin çıkcağı belli değil şu an. Ukrayna'nın bile şansı var yani o grupta. O yüzden bu akşam oynanacak maçlardan sonra konuşmak daha doğru olur kesinlikle.

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup C

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  1
  0
  7
 3. 1
  2
  0
  5
 4. 1
  1
  1
  4
 5. 0
  0
  3
  0
İtalya
Öneri / Hata Raporu