İtalya, yarı finalde karşı karşıya geldiği Almanya'yı 2-1 ile geçerek finalde İspanya'nın rakibi oldu.
29/06/2012 - 00:13

Bu turnuva öncesinde hemen hemen çoğu insan İtalya'nın bu turnuvada en büyük hâyâl kırıklıklarından biri olacağı konusunda hemfikirdi. Bunun nedeni ise, 2010 Dünya Kupası'nda gelen grup sonunculuğu idi şüphesiz. Ama ne var ki İtalya, ta en başından beri herkesi yanıltarak finale kadar yükselmesini bildi. Finaldeki rakipleri ise çok tanıdık bir takım. Grup maçlarında da karşı karşıya geldikleri ve yenişemedikleri İspanya ile oynayacaklar tekrar. En az İspanya kadar şanslarının olduğunun da şimdiden altını çizmek gerekir aynı zamanda.

İtalya'nın en başından beri bir sistemi, kurdukları bir düzen var. Diğer maçlarda olduğu gibi, bu maçta rakipleri Almanya olmasına rağmen bildiklerini okumaya devam ettiler ve Almanya karşısında galip gelmeyi bildiler bunun sayesinde.

Prandelli, takımı yine en başından beri üçlü savunma ile oynatıyor. Bu maçta da yine öyle oldu ancak bir değişikliğe giderek, oyuncuların yerlerini değiştirdi bu kez. Bu değişiklik aslında riskli bir değişiklikti. Hele ki böyle bir maçta Prandelli'nin başı fazlasıyla ağrıyabilirdi lakin korkulan olmadı. 

İtalya'nın bu akşam maçı kazanmasındaki en önemli faktör, ilk yarıda Balotelli'nin attığı gollerin yanında, Almanya'ya karşı uyguladıkları orta sahadaki pres ve sağladıkları üstünlük, maçın sonunda İtalya'ya yol-su-elektrik olarak geri döndü sonuç olarak. Bu arada Ersin Düzen'in de dediği gibi; "Balotelli keyfi yerinde olunca şeker gibi çocuk" sahiden.

Bir de Löw'ün maça Kroos ile başlayıp, o bölgede hücum gücünü arttırmayı planlaması ve bunun tamamen ters tepip İtalya'nın atakları olarak Almanya kalesine geri gelmesi ise ayrı bir detay. 

Her ne kadar Pirlo'nun katkılarıyla ilk yarıda İtalya, Almanya karşısında orta sahada belli bir üstünlük sağlasa da, Löw'ün devre arasında yaptığı iki takviye ve özellikle Reus etkisi, oyunu biraz dengeledi. Almanya ilk yarıya oranla ikinci yarıda daha elle tutulur pozisyonlar buldu ama oyuna asılmakta biraz geç kaldılar açıkçası.

Son olarak, Buffon'un da hakkını teslim etmek gerek. İtalya'nın buralara kadar gelmesinde diğer oyuncular kadar en az onun da payı var. Hatta en büyük pay ona ait desek biraz abartmış oluruz belki ama, yanılmayız sanırım.

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup C

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  1
  0
  7
 3. 1
  2
  0
  5
 4. 1
  1
  1
  4
 5. 0
  0
  3
  0
İtalya
Öneri / Hata Raporu