Vikingler 3 puanı alıp ölüm grubuna güzel bir başlangıç yaptı ama nasıl?
10/06/2012 - 01:50

Danimarka bugün Hollanda karşısında aldığı 1-0'lık galibiyet ile turnuvaya mükemmel bir sonuçla başlamış oldu. Viking'ler ile ilgili görüşlerim turnuva öncesinde de başarılı olacakları doğrultusundaydı.

(http://euro2012.tribundergi.com/haber/danimarka-euro-1992-2012)

Danimarka konusunda olumlu görüşlerimi bir kenara bırakırsak, bu maçta 3 puanı getiren aslında Hollanda'nın beceriksiz ve işlevsiz futbolu oldu. Danimarka haddini bilerek oynadı. Bütün maç kontrollü oynadı. Zaman zaman geride az adamla yakalansa da İskandinav futbol yapısının tüm inceliklerini gösterdiler. Özellikle Kjaer mükemmel bir performans gösterdi. Danimarka sadece yapması gerekeni yaptı, düz futbol oynadı ve sonuna kadar mücadele etti. 

Peki ya Hollanda? Hollanda bugün kötü oynadı. Buna rağmen gole çevirebileceği bir çok pozisyon yakaladı. Herhangi bir takım bu kadar çok pozisyona girip hala kötü oynamış olarak görünüyorsa yanlış yaptığı şeyler birden fazla demektir. Hollanda bu maçı 3-4 farkla da alabilir, en azından 1 puanı rahatlıkla kurtarabilirdi. Sanırım Hollanda ve "Total Futbol" ikilisi Portakallardan beklentiyi çok yükseğe çıkarmış durumda. 

Bügun Hollanda takımında iki büyük sıkıntı gözüme çarptı. İlk olarak orta sahada son derece sınırlı De Jong - Van Bommel ikilisine görev vermek neyin nesi gerçekten anlamakta çok güçlük çektim. Robben ve Sneijder kötü gününde de olabilir ancak sen merkez orta sahanda bu denli sınırlı (defansif) iki oyuncuyla galibiyete oynamay çalışırsan böyle sıkıntılar yaşanması son derece normal kalıyor.

Oyuna girdikten sonra Hollanda adına oldukça etkili üstelik sezonu da mükemmel geçiren Huntelaar, Van Persie ile birlikte oynatılamazmıydı? Üstelik defans hattın bu kadar darmadağın ancak hücumcuların bu kadar yetenekliyken, yani 90 dakika içindeki tek çaren atak yapmaksa neden çift forvet düşünülmez anlamak pek mümkün değil gerçekten.

Danimarka'nın grupta şansı ne durumda?

Almanya'nın zor da olsa Portekiz'i 1-0'la geçmesi üzerine tahminim doğrultusunda Danimarka ve Almanya 3'er puanla avantaj yakalamış oldu. Grupta son maçını Almanya ile oynayacak olan Vikingler için belirleyici mücadele Portekiz karşısında olacak diyebiliriz. Bu maçta da puan alacağını düşündüğüm Danimarka, %60-70 gruptan çıkacaktır diye düşünüyorum.

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup B

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 3
  0
  0
  9
 3. 2
  0
  1
  6
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 0
  0
  3
  0
Danimarka
Öneri / Hata Raporu