Açılış maçına az bir süre kala Yunanistan'ın taktik değerlendirmesi.
06/06/2012 - 08:08

Turnuvanın açılış maçında sahaya çıkacak Yunanistan'ın ilk 11'i de pek net değil aslında. Kalede büyük sorunlar yaşanacak gibi. Oynayacak ismin belli olmaması da kalecileri strese sokuyordur muhtemelen. Sağ bek Torossidis kapanan Yunan takımı için çok önemli ancak sakatlığından tam olarak kurtulduğu söylenemez. Olası bir oynamama durumunda Papastathopoulos sağ bek olarak mücadele edecektir. Bir başka soru işareti ise Ninis: Eğer Yunanistan orta sahasının tamamen savunma yönlü olmasını isterse Ninis kendine orta sahada yer bulamayacaktır. Maniaitis başka bir seçenek. Ancak takımın neredeyse tek yaratıcı oyuncusu Ninis'i forvet hattında da görebiliriz ki bu takım için en iyisi. 

                                           

Yunanistan'ın çok kapanmasının bir nedeni de orta saha oyuncularının yaşlı olması. Karagounis ve Katsouranis fiziksel mücadelelerde zaman zaman yetersiz kalıyor. Bu durum 3 forvet oyuncusundan 2'sini orta sahaya gönderiyor. İleride kalan oyuncu ise bize yabancı değil: Theofanis Gekas. Takımın turnuvadaki en büyük gol silahı duran toplar dışında. Özellikle Torossidis'in ileriye gönderdiği toplara yükselecek Samaras topu indirdikten sonra alabilecek tek oyuncu o. Savunma arasına yapılacak koşularda Ninis iyi paslar atabilirse Gekas çok gol atar. Onun son vuruşlarını tartışmak ise gereksiz.

Geride oynayacak oyunculardan Kyriakos Papadopoulos çok genç olmasına rağmen hata kat sayısı çok düşük. Onun yanında ise A.Papadopoulos veya Papastathopoulos forma giyecek. Bu ikili stoper hattı ceza sahası içine kapanacak ardından Katsouranis önlerinde tek kişilik yeni bir stoper hattı oluşuracaktır. Bu da stoperler hata yapsa bile telafisini mümkün kılacak. Hatanın telefi edilemeyeceği tek yer ise kale. Nikopolidis'in yediği goller hemen hafızamızda canlanacaktır. Yunanistan'ın bu turnuvada da başı bu hatalardan ağrıyabilir.

Forvet hattı oyuncuları Yunanistan'ın turnuvadaki yerini belirlemesi muhtemel oyuncular. Kanat organizasyonlarının olmayacağını düşünürsek Samaras ve Salpingidis'in zaman zaman kanatlara gitmeleri gerekebilir. Orta saha oyuncularından çok fazla yardım alamayacaklarını bildiklerinden topu hemen orta bölgeye taşımaya çalışacaklardır. Daha sonrasında ise yapılacaklar oyuncuların bireysel becerilerine kalmış. Kenarda oturan Mitroglu, Ninis, Fetfatzidis gibi oyunculardan biri oyunda olmazsa atak geliştirmeleri çok zor.

Takımın bir yıldızının olmaması da onları çaresiz bırakıyor. Eğer bir yıldız oyuncuları olsa tüm oyun planı onun üzerine kurulur o oynayabildiği kadar takım oynardı. Santos'un "Yunanistan'ın bir Messi'si yok bu yüzden taktik 1. kalite 2. planda" açıklaması durumu özetliyor. Tek çare yardımlaşmak ve sonuna kadar mücadele etmek.

Bu bahsettiklerimizin aksine bir oyun görmemiz ise ilk maçtan zor zira oyuncular da biliyorlar ki Polonya iyi bir takım ve yaklaşık 50 bin taraftar desteği olacak. İlk maçtan Yunanistan'ın 1 puan çıkarmayı hedeflediğini söylesek pek yanlış olmaz. Onların gerçekçi hedefi Çek Cumhuriyeti maçı gibi görünüyor.

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup A

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  0
  1
  6
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  1
  1
  4
 5. 0
  2
  1
  2
Yunanistan
Öneri / Hata Raporu