Maniche açık konuşmuş: "Avrupa şampiyonası önemli… Sadece oyuncular için değil, tüm Portekiz için önemli…”
06/06/2012 - 17:45

Maniche, Portekiz’in altın jenerasyonunun vazgeçilmez parçalarından biriydi. Artık onu futbol sahalarında izlemiyoruz, adını da uzun süredir duymuyorduk. Turnuva öncesi  Portekizli, MaisFutebol’a konuşmuş.

O da ilk olarak takımın son durumundan bahsetmiş. Turnuva öncesi son iki hazırlık maçının kazanılamamış olmasını o da sıkıntı olarak görüyor. Ancak bardağın dolu tarafına da bakabiliyor: “Hataları turnuva öncesi görmek, turnuvada görmekten çok daha iyidir.”

Otoriteler Portekiz’e grupta Almanya ve Hollanda’dan daha az şans veriyor. Çok az insan Portekiz’in bir üst tura çıkabileceğine inanıyor. Maniche, takımda birçok oyuncunun deneyimli olduğunu, milli takım bazında olmasa da kulüp takımları bazında büyük deneyim kazandıklarını düşünüyor.

“Takımda birçok iyi oyuncu var. Henüz milli takımla bir şey kazanamamış olsalar da büyük kulüplerde oynayan, Avrupa şampiyonluğu yaşayan ve bu baskıyı, zor maçları, zor atmosferi kaldırabilecek birçok oyuncumuz var.”

Maniche, Almanya maçına da değinmiş ve genel görüşün aksine turnuvaya kötü başlamanın düşünüldüğü kadar kötü olmadığını söylemiş. Örneği de 2004’ten: “İlk maçta Yunanistan’a kaybettik ama sonra finale yürüdük.”

İsim Maniche olunca konu 2004’e de geliyor haliyle. Portekizli oyuncu, 2004 yılındaki büyük başarının arkasında, aynı oyuncuların bir yıl önce Porto ile Avrupa Şampiyonu olmasını gösteriyor. Bu hikâye bize de çok uzak değil. 2000 UEFA Kupası ve 2003 Dünya üçüncülüğü. Maniche o atmosferin, o takım ruhunun kolay kolay yakalanamayacağını düşünüyor.

Maniche’in son sözleri ise son derece önemli. Portekizli, önemli olan şeyin birlik ve beraberlik olduğunu söylüyor ve oyuncuların omzuna ağır bir sorumluluk yüklüyor. “Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz, futbol bazen bir kaçış olabiliyor. İnsanların bazı şeyleri unutmasına yardımcı olabiliyor. Futbolcular bunu biliyor ve bu onlar için ekstra motivasyon olacaktır. Avrupa şampiyonası önemli… Sadece oyuncular için değil, tüm Portekiz için önemli…”

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup B

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 3
  0
  0
  9
 3. 2
  0
  1
  6
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 0
  0
  3
  0
Portekiz
Öneri / Hata Raporu