Kimse tarafından şans verilmeyen Yunanistan çeyrek finalde!
17/06/2012 - 03:42

Maçtan önce benim az da olsa umudum vardı ancak herkes Yunanistan'ı gözünde bitirmiş, maçtan sonra Rusya'yı övmek için yazılarını hazırlıyorlardı. Maçtan önceki yazımda belirttiğim her şey gerçekleşti. Samaras harikaydı, şans vardı ve Rusya rakibini küçük görüyordu. 

Fernando Santos maça yine iyi hazırlanmıştı. Holebas'ın savunmada yetersiz kalacağını bildiğinden Tzavellas'ı sahaya sürdü. Samaras çok hata yapmasına, eleştirilmesine rağmen ilk 11'deydi. Yunanistan maça öyle bir başladı ki Rusya daha korkak oynamaya başladı. Yaratıcılık yoksa duran toplar vardır felsefesiyle yüklendiler. Rüya gibi bir başlangıçtı Yunanlar için diğer maçları düşününce. İlk şoku atlatan Rusya yavaş yavaş gelmeye başladı. Karşılarındaki savunma adeta bir kör düğümdü; sadece uzaktan şut atabildiler. Art arda gelen Rusya ataklarından sonra Yunanistan kötü sinyaller vermeye başladı. Rüyanın orada biteceğini sananlar yeni bir rüyanın başlangıcına tanık olacaklardı. Açılış maçında penaltı kaçıran Karagounis ise kendini affettirdi. Bu dakikadan sonra Yunanistan'ın gol yemeyeceği yüksek ihtimaldi ancak gol kaçıracaklarını kimse düşünemezdi.

"Rusya gelir 2 tane atar, maçı çevirir" havasında başlayan 2. yarı maçı seyredenler dejavu yaşıyordu. Yunanistan yine etkili başladı. Turnuvada Pirlo'nun golünü konuştuğumuz günlerde Tzavellas harika bir şut attı ancak top çataldan geri geldi. Şans yine tamamen Yunanların yanında değildi. Karagounis'in verilmeyen penaltısı ardından onu çeyrek final maçında oynatamayacak sarı kart moralleri bozdu. Çok daha benzer bir pozisyonda Zhirkov'un 2. sarı kartı almaması gibi bir durum İspanya maçında olsa günlerce konuşulurdu. 

Farkı açamayan Yunanistan tüm hatlarıyla geri çekildi. Buna göre oyuncu değişiklikleri geldi, 4+5-1 gibi bir oyun sistemine döndüler. İleride Samaras her şeyi yaptı top indirdi, sakladı. Salpingidis ise daha savunmaya yönelik oynadı göstermelik baskıları işe yaradı. 

Arshavin'in etkisiz oluşu ise kuşkusuz Yunanistan'in iini kolaylaştırdı. Dzagoev maç boyunca durgun olsa da 89'da yürekleri ağza getirdi. Savunma futboluyla çeyrek finale kalan Yunanistan'ın işi yine çok zor ancak onlarda kazanmış havası vardı. Görevlerini yerine getirmiş oyuncular onlar. Çeyrek finalde ise muhtemelen Almanya ile karşılaşacaklar. Karagounis'in olmayışı büyük faktör ancak futbol bu sahada kazanılıyor.

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup A

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  0
  1
  6
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  1
  1
  4
 5. 0
  2
  1
  2
Yunanistan
Öneri / Hata Raporu