EURO 2012 > GENEL
Japon İmparatorluğu, Sibirya ve Moğolistan sınırlarında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile (SSCB) sürtüşmektedir. Bu gerilim Almanya'ya Japonya'yla yakınlaşma şansı tanır. 25 Kasım 1936 tarihinde Anti-Komintern Paktı'nı imzalarlar. Buna göre, her iki ülke, içlerinden birisi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği(SSCB)tarafından saldırıya uğrarsa diğerine destek sözü verir. Almanya, İtalya'nın da bu anlaşmaya katılımı için baskı yapar. Mussolini bir yıl sonra, 6 Kasım1937'de anlaşmayı imzalar.
27/06/2012 - 17:24

Anti-Komintern Paktı:

Anti-Komintern Paktı, Almanya ve Japonya arasında 1936 yılında imzalanmış bir anlaşmadır.

Japon İmparatorluğu, Sibirya ve Moğolistan sınırlarında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile (SSCB) sürtüşmektedir. Bu gerilim Almanya'ya Japonya'yla yakınlaşma şansı tanır. 25 Kasım 1936 tarihinde Anti-Komintern Paktı'nı imzalarlar. Buna göre, her iki ülke, içlerinden birisi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği(SSCB)tarafından saldırıya uğrarsa diğerine destek sözü verir.  Almanya, İtalya'nın da bu anlaşmaya katılımı için baskı yapar. Mussolini bir yıl sonra, 6 Kasım1937'de anlaşmayı imzalar.

Evet 2. Dünya Savaşında Mihverler tarafında başı çeken iki ülkeydi Almanya ve İtalya.O dönem ki devlet başkanları yada diktatörleri, benzer düşünce ve ideolojik görüşlere sahipti.Birde çıkarları aynı doğrultudaydı.O dönem faşist Adolf Hitler ile faşist diktatör Mussolini çıkarları için aynı masaya oturuyorlardı ve bir taraftalardı ama bugün yönettikleri ülkeler ayrı ayrı masada olacak ve çıkarları için yeşil sahada karşılaşacaklar.

Gary Lineker'in meşhur "Futbol 11'er kişilik iki takım arasında oynanan ve sonunda almanların kazandığı bir oyundur" sözü aslında İtalya karşısında Almanlar için pekte geçerli olmayan bir söz.Öyleki çıktıkları 7 resmi maçta İtalyanlara karşı hiç galip gelemediler.Bu maçlarda 4 beraberlik 3 te mağlubiyet aldılar.Ayrıca Almanlar İtalyanları en son 1995 yılında oynanan bir hazırlık  karşılaşmasında yenebildiler.

Bugünümüze geldiğimizde, son 15 maçında kaybetmeyen ve son 20 maçında hep gol atan bir Almanya karşısında, son yedi maçında 1 galibiyet alan bir İtalya var.Birde İtalya cephesine baktğımızda Cesare Prandelli yönetiminde hiçbir resmi maçını kaybetmeyen bit İtalya var.Tam bir denk güçlerin mücadelesi.Evet Almanlar sürekli kazanan ve şuanda İspanya'nın ardından gıpta ile izlenen bir takım.Önemli bir jenerasyon yakaladılar ve takımda iyi bir atmosfer oluşturdular.Birbirine saygılı ve iyi bir ekip görünümündeler.İtalyanlar ise belkide bu zamana kadar ki en zayıf kadrolarından biriyle bu turnuvuda mücadele ediyorlar.Elendiklerinde kimsenin tepkisini almayacaklar.Almanlar ise turnuvanın iki favorisinden biri.Her ne kadar bu ana kadar üzerlerinde favori olmanın bir baskısını hissetmiyor olsalar da bu maçta bu hava kaybolacaktır.Karşılarında her yönüyle futbol kurnazı diye tabir edebileceğimiz İtalyanların olması Almanları epey tereddüte itecektir.

Almanlar 2004 Avrupa Şampiyonası'ndan mutlu dönmüşlerdi.Evlerindeki 2006 Dünya Kupası'nda da mutlu dönmüşlerdi.Şampiyon olmamışlardı ama geleceğe yaptıkları yatırımın meyvelerini güzel ve ümitvari bir futbol ile taçlandırmışlar ve yatırım yaptıkları yeni jenerasyondan beklediklerini kismi olarak almışlardı.2008 ve 2010 finalisti Almanlar artık bu jenerasyondan şampiyonluk bekliyorlar.1996'dan günümüze özlemleri epey arttı ve kendilerini haklı olarak şampiyon görmek istiyorlar.Takımlar düzeyinde bu sezon geride bıraktıkları İtalyanları bu defa bir resmi maçta yenip finali istiyorlar.2000 yılında başlatııkları yapılanmanın artık tam olarak meyvesini yemek istiyorlar.Peki ya İtalyanlar? Onlarda hemen her turnuva öncesi patlak veren şike serüveninden sonra yine kenetlenip mutlu sona ulaşmak istiyorlar.Ligleri artık futbolcular için gözde değil ve Almanların liginin gerisinde kaldılar ama İtalyanlar bir 2006 şampiyonluğunuda unutmadılar.Hangi şartlarda kazandıklarını dün gibi hatırlıyorlar.Yine varlıklı bir Almanya karşısındalar ve belkide tarihlerindeki en zayıf kadrolarıyla çıkacaklar.İnançları tam ve bana görede muzaffer olan taraf olacaklar.

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

HABERLER
Öneri / Hata Raporu