Yunanistan son maçta süpriz peşinde.
13/06/2012 - 02:11

     Hiç kimse Yunanistan kadar şanssız olamazdı. Hep maçların başında yenilen goller, sakatlıklar, bazen hakem hataları... Ama takımda o kadar çok sorun var ki sakatlıkların lafı olmaz onların yanında. Son maça gelirsek; o talihsiz başlangıç tüm maçı etkiledi. Tabi maçın ilk 6 dakikası da oyunun içinde boşa durmuyor orada. Çekler kendilerini bilerek iyi hazırlanmışlar maça. Attıkları ilk gol de onun bir göstergesi. Holebas'ın adam kaçırma özelliğini iyi kullandılar. Fizik gücü yüksek Jiracek Holebas'ı maç boyunca bitirdi. 

     Chalkias... Turnuvanın en yaşlı oyuncusu. Aslında yıllardır kalede sorun çeken Yunanistan'ın ne durumda olduğunu gösteriyor. Geçen maçtaki hatalı çıkışı, bu maç uzaklaştıramadığı top Yunanistan'ın çok canını yaktı. Üstelik bu sorun kapanacak gibi gözükmüyor zira 3. kaleci Tzorvas bile 30 yaşına merdiven dayadı.

     Sorun sadece kalede de değildi. Savunmanın göbeğinde oynayan Sokratis ve Avraam Papadopoulos'un yokluğu Katsouranis'in orada oynamasına neden oldu. Katsouranis orta sahada olmayınca Yunan orta sahası çok güç kaybetti. Orta sahanın tüm sorumluluğunu alan Karagounis ise fizik olarak ne kadar düştüğünü gösterdi. O haliyle bile takımın en iyilerinden biriydi. Takımın tek silahı serbest vuruşların kazanılmasında hep başroldeydi.

    Savunma hattının ilk kez beraber oynaması da Yunanistan'ı zorlayan nedenlerden biriydi. Yedikleri 2. gol bunu çok güzel açıklıyor. Bu savunma ikilisiyle oynamanın tek avantajı ise; Katsouranis'in topu daha iyi oyuna sokmasıydı ancak yenilen 2 golün şoku planları mahvetti.

     Forvette yine bir hayal kırıklığı vardı: Giorgos Samaras. İlk yarıda asıl oynaması gereken yerde ileri uçta oynadı ama moralmen biten Yunan takımı onu çok yalnız bıraktı. 2. yarıda ise yine kanatta toplar kaybetti, hava topu mücadelelerini kaybetti. Fernando Santos'un ona nasıl tahammül ettiğini anlamak ise zor.

     Turnuva Yunanlar için belki de sona ererken hakemlerden dert yanmamak elde değil. Çek Cumhuriyeti maçında 2 kritik ofsayt kararı ve oyunun sık sık durması inanılcak gibi değildi. Polonya maçı ise zaten tam bir fiyasko.

     İlk 2 maçın en iyi oyuncusu ise Kyriakos Papadopoulos'tu. Genç yaşına rağmen riskli müdahalelerde soğukkanlı davrandı. Günümüzde bir stoper için 55 milyon euro rakamları söylenirken daha mütevazı bir bonservis bedeliyle Kyriakos Papadopoulos büyük işler yapacaktır.     

    Cumartesi günü grubun kaderi belli olacak. Güçlü Rusya da ilk dakikalar da gol bulamazsa işi zorlaştıracaktır. Olası bir Yunanistan galibiyeti her şeyi tam tersine çevirir. Belki mucize de olsa herkesin aklında bir ihtimal var...

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup A

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  0
  1
  6
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  1
  1
  4
 5. 0
  2
  1
  2
Yunanistan
Öneri / Hata Raporu