Yunanistan'ın rakiplerinin değerlendirmesi
03/06/2012 - 13:58

Bir yanda Lewandowski'li Kuba'lı Polonya bir yanda Dzagoev'li Arshavin'li favori Rusya ve arka planda kalmış kuşaklar arasına sıkışmış Çekler... Yunanistan'ı grupta bu takımlar bekliyor. Hepsinin ortak bir sorunu var gol atamama sıkıntısı.

Rusya

2008'in yarı finalistleri güçlerinden hiçbir şey kaybetmediler. Mayıs 2010'da Hiddink'in yerine gelen Dick Advocaat kolayca takımı buraya taşıdı. İlk maç haricinde yenilgi yüzü görmediler. Kadrolarında yıldız veya bir zamanın yıldızları sayılabilecek oyuncular var: Arshavin,Pogrebnyak,Dzagoev,Zhirkov,Pavlyuchenko ve bu sezonki başarısıyla Kerzhakov.

2008 yılının patlama yapan yıldızı Arshavin eskisi kadar formunda olmasa da onun yerini alabilecek bir Dzagoev var. 21 yaşındaki genç yıldız tecrübe kazandı ve artık buna hazır. Takım yaklaşık 6 yıldır beraber oynuyor 2008'in tekrarını yapmaları için bu son şampiyona. Takım bu kadar yıldızıyla çok harika mı oynuyor? Tabi ki hayır fiziksel güç ve dayanıklık en zayıf noktaları. Turnuvanın en kısa takımına sahipler. Oyunun hareketlenmesi onların işine gelecektir. Teknik adam Advocaat oyuncu değiştirmeyi sevmediğinden B planları yok onları bir kez çözerseniz işleri bitecektir.

sports.re editörü Ivan Kalaşnikov: "Dört yıl önce olduğu gibi beklentiler bir hayli düşük ancak Euro 2008 takımı, yetiştirdiklerimizin en iyisiydi. Kadronun çekirdeği korunuyor. Dolayısıyla devamlılık ve deneyim bizim yararımıza olacak. Öte yandan yaşlanan ve yeni yetenekler çıkartamayan bir takımız"

Polonya

Bu turnuvaya 2008 yılında ilk kez katıldılar. Sadece 1 puanla evlerine dönmek zoruna kaldılar. Ayrıca başarısızlıklarını hazmedemeyip Webb'e saldırmalarını da futbolseverler hatırlayacaktır. Teknik direktör Francisek Smuda çok açık sözlü ve bu takımdaki sorunları su üstüne çıkarıyor. Stoperlerden dert yanan teknik adam "Polonya pasaportuna sahip iyi bir savunmacı bulanı ödüllendirmek lazım!" sözleriyle dikkat çekti. 

Takımın ileri uçtaki yıldızı Lewandowski bu sezon 22 gol 10 asistle izleyenleri büyüledi. Obraniak ve Blaszczykowski bu takımın diğer önemli isimleriydi. Takımın yıldızı olaraksa Arsenal'ın istikrarlı genç oyuncusu Szczesny'i gösterebiliriz. Bu durum Polonya'nın durumunu özetler nitelikte.

Four Four Two Polonya- Wojciech Szaniawski: "Euro 2004'te açılış maçıyla final aynı takımlar arasınada oynandı; Portekiz ve Yunanistan... Ev sahibi ekip yine Yunanistan'la karşılaşacak ancak Polonya, finali hayal bile edemiyor. Amaç grubun zayıflığından yararlanarak çeyrek finale çıkmak. Dortmund'un Kuba, Lewandowski ve Piszczek'ten oluşan şampiyonluk kazandıran üçlüsü takımı sırtlamak zorunda. Arsenal'lı Szczesny de kahraman olabilir"

Çek Cumhuriyeti

Grubun en zayıf halkası. Gençler yaşlılar birbirine karışmış bir düzenden uzaklar. Baros gibi sezon boyu Galatasaray taraftarını hayal kırıklığına uğratmış bir oyuncu Çeklerin ilk forvet tercihi. Çeklerin tek umudu ise son aylarda form tutan Arsenal'lı yıldız Tomas Rosicky.

Teknik direktörleri 2009'da başa geçen Michal Bilek. Play-off'ların ardından buraya geldiler ve buraya gelmelerinde Karadağ'ın büyük etkisi var. Kaleci Petr Cech ise artık bir dünya markası konumunda. Bir genç yetenek dikkat çekiyor: Vaclav Kadlec. 19 yaşındaki oyuncu sezonu sakatlıklarla geçirse de turnuvaya hazır.

Michal Petrak: "Geçen ağustosta Norveç'e hazırlık maçında 3-0 yenildikten sonra Çeklerin milli takımdan beklentileri sıfırlandı. Bilek'in üstünde istifası için baskı oluşurken hayal kırıklığı yaratan oyuncuların da milli takımdan men edilmesi gündeme geldi. Ne var ki bu maç bir dönüm noktası oldu. 4-2-2-2 taktiğinden vazgeçildi, Plasil ile Rosicky'e uygun roller bulundu ve takıma yeni bir umut aşılandı. Dolayısıyla işler daha iyiye gitti. Grubu tahmin etmek zor."

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup A

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  0
  1
  6
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  1
  1
  4
 5. 0
  2
  1
  2
Yunanistan
Öneri / Hata Raporu