Gruptan çıkamaz denilen İngiltere, D Grubu'nu lider olarak tamamladı. Her şey kötü ama sonuçlar iyi. Kazanan Hodgson, berbat bir hata yapıp kaybedene kadar haklı.
20/06/2012 - 01:39

İki takımında oyun planları kontraataklar üzerine olunca maçın sıkışması çok normal oldu. Fakat, olması gerekenin aksine oyunu önde oynamak, rakibini hapsetmek isteyen İngiltere oldu. Bu daha çok Rooney'nin varlığı sebebiyle gerçekleşti. United'daki rolüne benzer şekilde hücumu planlayan adam olan Rooney, topu tutup, doğru ve basit pasları yapıp takımı ileri çıkardı. 

Bu şartlarda golün gelmesi için ekstra işler lazımdı. Bunu Ukrayna cephesinde Konoplyanka ve Yarmolenko deniyordu, İngiltere ise önce kısa paslar yapıp, sonrasına uzun paslarla arkaya sarkmayı denedi. Kanatlar üzerinden hücum etme planı ise 2 sebepten suya düştü. Sağ kanatta James Milner kötü günündeydi, maçtan çıktığı 70. dakikaya kadar yaptığı pas sayısı sadece 9. Diğer kanatta ise Ukrayna iyi kapandı, alanı iyi daralttı. Yİne de Ashley Young'ın 1 ortasına Rooney kötü kafa vuruşu yaptı ve ikinci olarak Young'ın çizgiye indiği pozisyonda Welbeck'ten önce Ukrayna savunması müdahele etmedi.

İlk yarı bittiğinde 2 takımında gol için daha farklı yöntemler denemesi gerektiği açıktı. Ukrayna önde basamadığı için kontra yapamıyordu. Kısa paslarla oynayan İngiltere'den topu ancak kendi kalelerine yakın bir yerde alıyorlardı ki kontraya en çok benzeyen pozisyonları da başarılı 1 uzun top sonrası gerçekleşti. Yine de topla oynama yüzdeleri bizi aldatıyor; 15 dakikalık dilimler göz önüne alındığında İngiltere'nin en çok topla oynadığı dilim 30-45 arası ki burada da %48'le topa sahip olabildiler.

Gol ise İsveç maçında olduğu gibi Gerrard'ın becerisiyle geldi. Sonrası Welbeck'in azmi, Pyatov'un hatası ve Rooney'nin doğru pozisyonu alması. Golün gelmesi için beklenmedik birkaç hareket ve en az bir hata gerekiyordu, gol de böyle geldi. Daha sonra İngiltere tempoyu olabildiğince düşürmeye çalıştı. Başarılı oldu. Çizgiyi geçen toptan önce, açık bir ofsayt vardı ki çizgi hakemi kadar, yan hakem de hatalı.

Beklenmedik İsveç galibiyetiyle liderlik geldi. Maçlar başlamadan evvel bir çokların İngiltere üzerindeki düşüncelerini hatırlıyorum da; gruptan çıkamayacak, belki sonuncu olacak İngiltere 7 puanla grubun zirvesinde. Beklentilerin yüksek olduğu Fransa ise tek motivasyonu prestij olan bir takımdan 2 gol yedi. İngiltere şimdi İspanya'nın olmadığı tarafta. Başarı yolu yine de oldukça dikenli ve zor. İlk önce İtalya çıkacak, geçilirse Almanya, geçilirse İspanya. Tarihin en kötü İngilteresi için oldukça kötü şans. 

Parker ve Gerrard böyle oynamaya devam edip, Rooney biraz daha form tutarsa neden olmasın. İngiltere hiçbir zaman iyi oynamadı, oynayamayacak. Yine de hep bir parça umut var. Hem en güzel masallar hep en zorlu yolları aşıp gelenlerin ki değil mi?

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup D

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  1
  0
  7
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 1
  0
  2
  3
İngiltere
Öneri / Hata Raporu