EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
İtalya - Hırvatistan maçının taktiksel ön analizi.
14/06/2012 - 14:50

İtalya: Buffon – Bonucci, De Rossi, Chiellini – Maggio, Marchisio, Pirlo, Motta, Giaccherini – Cassano, Balotelli

Hırvatistan: Pletikosa – Srna, Corluka, Schildenfeld, Strinic – Rakitic, Vukojevic, Modric, Perisic – Mandzukic, Jelavic
 
Hem Cesare Prandelli hem Slaven Bilic takımlarının ilk maçlardaki performanslarından oldukça memnunlar ve dolayısıyla büyük ihtimal aynı dizilişler ve 11’leri bu akşam sahada göreceğiz.
 
3-5-2 vs 4-4-2
 
3 stoperli taktikler bir nevi çift santrforlu takımlara panzehir olarak görülür. Athletic Bilbao teknik direktörü Marcelo Bielsa, tek santrfor oynayan takımlara karşı  2 stoper, çift santrfor oynayan takımlara 3 stoperle oynamasıyla bilinir ve rakip maç içinde santrfor sayısını değiştirirse maç içinde bile stoper sayısını değiştirir. Mantık savunmada santrfor veya santrforların marke edilip bir de ekstra adam olmasıdır. Bu maçta Mandzukic’i Chiellini, Jelavic’i Bonucci marke edecek ve De Rossi ekstra adam olacak.
 
Ortasahada ise İtalya’nın 3 v 2 üstünlüğü olacak. Burada da Hırvatistan hücumlarında sağ iç Marchisio sol içte Hırvatistan’ın kalbi Modric’e pres ve markaj uygulayacak. Motta, çok ileri çıkmayan Vukojevic yerine sağ kanattan sık sık içeri giren Rakitic’i kontrolü altında tutabilir. Pirlo ise savunmanın önünde pas bağlantılarını kesmeye çalışacak.
 
İtalya’nın bu maçtaki kilit oyuncusu yine Andrea Pirlo olacak. İtalya oyun kurarken doğacak Marchisio – Modric ve Motta – Vukojevic eşleşmelerinde ortasahada ekstra adam olacak Pirlo, herkesin bildiği gibi müthiş bir oyun zekasına sahip ve akıl dolu direkt paslarıyla İtalya’yı her an golle burun buruna getirebilir. Hırvatistan’ın ağır savunmasının arkasına atacağı toplara dikat derim. İtalya hücum ederken  Mandzukic – Jelavic ikilisi stoperlere pres yapacaklardır ancak Pirlo’nun ortasahada markajsız adam olması nedeniyle daha geriye meyilli Bilic’in Mandzukic’i Pirlo’ya yakın oynamakla görevlendireceğini düşünüyorum. Yine de İtalya geride De Rossi’yi kullandığı için ve adam fazlalığına sahip olduğu için oyun kurmakta zorlanmayacaktır.
 
Tekrar ilk 11 başlaması muhtemel Cassano – Balotelli ikilisinin İspanya savunmasına karşı olduğu gibi 2v2 kalıp süratleriyle zaten sıkıntılı Hırvatistan stoperlerine problem yaratmamaları için Hırvatistan Srna’yı ileri çıkardığında geride büyük ihtimal Corluka – Schildenfeld – Strinic üçlüsünü bırakarak 3v2 sağlayacaklardır. Oyun kurarken de bu iki santrforun baskısını üzerinde baskı olmayacak olan (İtalya’nın kanat oyuncuları geride pozisyon alacaklar) beklerine açarak zorlanmayacaklarını düşünüyorum.
 
Hırvatistan adına maçın kilit oyuncusu tartışmasız Darijo Srna. İlk maçta dar bir savunma yapan İrlanda’ya karşı sağda geniş alanlar bulan, Modric’ten (52) sonra maçın en çok pas alan oyuncusu olan Srna (46), maça damgasını vurmuştu. Burada da Srna geride pozisyon alacak olan Giaccherini’den çok uzakta topla buluşarak Hırvatistan’ın önündeki alan nedeniyle Modric’le birlikte oyun kurarken kullanacağı bir numaralı oyuncu olacaktır.
 
Bahis Önerisi: İtalya galibiyeti (1.95)
 

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu