EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
Hollanda - Portekiz maçının taktiksel ön analizi
17/06/2012 - 21:25
Hollanda : Stekelenburg – van der Wiel, Vlaar, Mathijsen, Willems – de Jong, van der Vaart – Robben, van Persie, Sneijder – Huntelaar
 
Portekiz : Rui Patricio – Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao – Veloso, Meireles, Moutinho – Nani, Ronaldo, Postiga
 
Portekiz ilk iki maçtaki gibi aynı 11 ve 4-3-3 sistemiyle sahada olacak. Bert van Marvijk ise beklendiği gibi radikal değişikliklere gitmiş. Hollanda’da bu maçta ilk 11 oyuncularından Heitinga yerine Vlaar forma giyecek. Ortasahada van Bommel yerine geriden oyun kurma göreviyle van der Vaart, ileri uçta Huntelaar, solda Sneijder ve forvet arkasında van Persie’yi izleyeceğiz.
 
Peki bu değişiklikler bu iki takımın futbolllarına nasıl yansayacak? Maç hakkında verebileceğim en kesin bilgi Hollanda’nın topla oynama yüzdesinin en az %55 olacağıdır. Portekiz ilk iki maçında Almanya karşısında %43, Danimarka karşısında %40 topa sahip olabildi. Bu denli ofansif bir Hollanda’yı Portekiz yine kontrollü oynayarak üzerine kabul edecektir ve kontrataklarla tehlike yaratmaya çalışacaktır.
 
Hollanda, 2-0 mağlupken Almanya karşısında ikinci yarıya Huntelaar – Afellay ve van der Vaart – van Bommel değişiklikleriyle başlamıştı. van Marvijk önce sağda van Persie, solda Robben, ortada Sneijder ve ileri uçta Huntelaar denedi ancak hiç başarılı olamadı. Daha sonra bugünkü düzene dönen Hollanda 60-80 arası (73’te golü de buldu) Almanya karşısında baskı kurdu. van Marvijk’ın kafasında bu kadroyu sahaya sürerken o maçtaki 20 dakikalık performans var.
 
Bence van Marvijk’ın değişiklikleri Hollanda’ya bu maçı kazandırabilir. Özellikle Portekiz’in Danimarka karşısında 2-0 öndeyken kontrolü Danimarka’ya verdiğindeki futbolu gözümde Hollanda’yı öne çıkartıyor. Çünkü sahada sadece Ronaldo’nun takip etmediği Jacobsen ile alan bulabilen Danimarka 2 farklı geriye düştüğü 36. dakikadan 80. dakikaya kadar çok üstün oynadı ve maçı 2-2’ye getirdi, kaybetmesi ise şanssızlıktı. Hollanda’nın kadrosu ise kendilerine alan yaratabilecek oldukça yetenekli ve tehlikeli oyunculardan kurulu. Hollanda’nın Danimarka karşısında 1-0 yenikken yarattığı pozisyonlar hala akıllarda; her zaman o goller kaçmaz. Portekiz’in de kontratağa yeterince hızlı ve tehlikeli bir şekilde çıkamadığını ilk iki maça bakarak söyleyebiliriz.
 
Maçın kilit noktaları
 
van der Wiel – Robben ikilisinin Ronaldo’nun, Joao Pereira – Nani ikilisinin Sneijder’in defansif zaaflarından ne kadar yararlanabileceği. Danimarka karşısında iki kişi karşılamasına rağmen harika işleyen Portekiz sağ kanadında Nani çok formda. Sneijder’in de savunma yapmayı hiç sevmediğini hepimiz biliyoruz; geriye ne kadar geleceği maçın gidişatında çok büyük rol oynayacak. Nani ve arkadan bindirme yapacak Joao Pereira, 18 yaşındaki Jetro Willems’i sık sık yalnız yakalarlarsa o kanattan büyük tehlikeler doğabilir. Sol içte oynaması beklenilen de Jong’un da sola yardımı büyük önem taşıyor. Benzer bir durum da Hollanda sağ kanadı için geçerli. Ronaldo’nun takip etmediği Danimarka sağ beki Lars Jacobsen, maçı 2-2’ye getiren isim olmuştu. Turnuvanın en kötü performans gösteren oyuncularından Gregory van der Wiel’in de bu bölgedeki performansı belirleyici olabilir. Ayrıca van Persie’ye adam markajı yapacak olan Veloso’nun savunmanın önündeki bölgedeki performansı da çok önemli çünkü Sneijder de soldan o bölgeye girecek.

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu