EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
Ukrayna - İsveç maçının detaylı taktiksel analizi.
12/06/2012 - 13:27

Oleg Blokhin'in Ukrayna'sı, Dünya üzerindeki birçok futbol otoritesini oldukça şaşırtan etkileyici bir performansla İsveç'i 2-1 yenerek D Grubu'nun zirvesine yerleşti. Rusya ve Hırvatistan'ın ardından ilk tur maçlarında bana göre rakibini göstere göstere yenen 3. takım olan Ukrayna, sahanın her alanında İsveç'e üstünlük kurdu. Kaptan Andriy Shevchenko attığı iki harika golle takımına galibiyeti getiren isim oldu. Skorun yakın olmasının ve Ukrayna'nın kalesindeki tehlikelerin ise en büyük nedeni tek başına bir takım olan Zlatan Ibrahimovic'ti; yine harika bir performansla takımını ayakta tutmaya çalıştı ancak başaramadı. Oleg Blokhin takımını değişik bir 4-2-3-1 sistemiyle sahaya sürdü ve sürpriz bir şekilde ileri uçta Artem Milevskiy yerine Andriy Voronin'e yer verdi, bunun dışında ilk 11'de sürpriz yoktu. 4-4-1-1 oynayan İsveç'te ise Erik Hamrenstoperde oynaması beklenen Jonas Olsson yerine Andreas Granqvist, ortasahada oynaması beklenen Andreas Svensson yerine Rasmus Elm, ileri uçta da sakatlığının geçtiği ve oynayacağı söylenilen Galatasaraylı Johan Elmander yerine Markus Rosenberg yer aldı.

 
 
Ukrayna oyun planı
 
Blokhin takımını son derece pozitif bir oyun anlayışıyla sahaya sürdü; takım maç boyunca topa hükmederek set oyunlarıyla etkili olmaya çalıştı, zaman zaman da çok hızlı kontratağa çıkarak İsveç’i hazırlıksız yakaladı. Ukrayna, oyunu en geride stoperleri Mykhalyk - Khacheridi ikilisi, sol bek Selin ve savunmanın önünde oynayan Tymoschuk'u kullanarak kurdu. Tymoschuk'un sol önünde Sergey Nazarenko ortasahada oyun kuruculuk görevi üstlendi. Dinamo Kiev'de sağ kanat olarak görev yapan Oleg Gusev'i Blokhin oldukça ofansif bir sağ bek olarak kullanıyor ve bugün yine Gusev çok ileride pozisyon aldı. Sağ ayaklı ve iyi dripling yapabilen bir oyuncu olan Konoplyanka solda, iki ayağını da kullanabilen Yarmolenko sağda oynadı ve bu oyuncular driplinglerle içeri girerek etkili olmaya çalıştılar. Ukrayna'nın en önemli hücum varyasyonlarından bir tanesi Gusev'i Yarmolenko'nun içeri girerek doğurduğu boşluklara sokup sağdan tehlikeler yaratmaktı. Voronin Shevchenko'nun hemen arkasında yer aldı, çok dolaştı ve Nazarenko'yla birlikte yaratıcılık görevi üstlendi. Shevchenko ise Ukrayna'nın açık ara en az topla buluşan oyuncusuydu ancak akıllı topsuz koşularıyla ve pozisyon alışıyla tipik bir golcü rolü üstlendi.
 
Top rakipteyken ise Voronin, Kallström’ün üzerinde kalarak İsveç’in topu oyun kurucusuyla buluşturmasını engelledi. Konoplyanka – Yarmolenko ikilisi kanatlarda son derece disiplinliydiler ve İsveç’in beklerine pres uyguladılar. Ortasahada genel olarak Nazarenko Elm’e yakın oynadı, Tymoschuk da İbrahimovic’e ancak İbrahimovic sürekli hareket halinde olduğu için bu oyuncu stoperlere yakınken veya kanatlara deplase olduğunda Tymoschuk takibi bırakıp savunmasının önündeki yerini korudu.
 
İsveç oyun planı
 
Erik Hamren'in İsveç'i 4-4-1-1 sistemiyle sahadaydı. Beklenenin aksine topa hakim olmaya çalışan bir İsveç yerine topun arkasına geçen, pres yapmayan, direkt toplarla ve kanatlardan gelen ortalarla etkili olmaya çalışan bir İsveç vardı. Sağ bek Mikael Lustig son derece temkinli oynarken Martin Olsson her zamanki gibi sık sık hücuma çıktı. İsveç’in ve belki de turnuvanın en önemli oyuncusu Zlatan İbrahimovic, çok dolaşarak kendine boş alan aradı ve Tymoschuk’tan uzaklaşmaya çalıştı. Top rakipteyken ise İsveç iki dörtlü blok halinde topun arkasına geçerek savunma yaptı.
 
İlk yarı
 
Bu devreyi maçtan önce birisi Ukrayna %67 topla oynayarak bitirecek dese hayatta inanmazdım. Ancak Ukrayna çok başarılı bir pas dolaşımı sağlayarak İsveç’in de ekmeğine yağ sürmesiyle topa hükmetti ve oyunu İsveç yarısahasına yıktı. Savunmadan topla çıkarken Larsson’un sol bek Selin’e göre çok geride durması ve pres yapmaması (Selin maçın en çok pas yapan ismi oldu), Rosenberg ve İbrahimovic’in preslerinin çok zayıf olması ve İsveç’in iki dörtlü blok halinde topun arkasına geçmesi, Ukrayna’nın rahat rahat oyun kurmasını sağladı. Voronin ve Nazarenko sahanın her yerini dolaşarak pas dolaşımını sağladılar, Konoplyanka ve Yarmolenko kanatlardan bek oyuncularının zayıf ayaklarına doğru içeri driplingleriyle son derece etkili oldular, Gusev Yarmolenko’nun yarattığı alandan sürekli çok ileride pozisyon aldı ve Ukrayna son derece akıcı ve iyi bir futbol oynadı. Ukrayna’nın sağ, İsveç’in sol kanadında yer alan 4 oyuncu da ofansif oyuncular olduğundan çoğu tehlike buradan gelişti; özellikle Gusev bu alanda yaptığı bindirmelerle Ukrayna’nın baskı kurmasında büyük rol oynadı. Shevchenko'nun ilk yarıda yakaladığı net pozisyon da Olsson'un boşluğunda meydana geldi. İsveç’te ise İbrahimovic bu alandaki zaafı görerek sık sık bu tarafa kaydı, açılan ortalarda defansif pozisyon alma bilgisi olmayan Gusev’in arkasına sarktı ve ilk yarıdaki tehlikeleri bu bölgeden buldu (kafayla kaçırdığı pozisyonda Gusev'in arkasında kendini unutturdu). İbrahimovic maç boyunca harika oynadı; içinde bulunduğu neredeyse her pozisyonda büyük tehlikeler yarattı.
 
 
Yukarıdaki şema ilk devrede Selin'in ne kadar çok ve ne kadar geride topla buluştuğunu, Gusev'in ise ne kadar ileride tehlikeli bölgelerde topla buluştuğunu gösteriyor.
 
45-60
 
İkinci yarıda ise maç önce İsveç’e sonra Ukrayna’ya gitti, sonra da İsveç baskısına sahne oldu. Yine Gusev’in yerinde olmadığı bir pozisyonda Larsson’un arka direğe onun bölgesine açtığı ortada Yarmolenko yardıma gelmiş olsa da Kallström’ün topla buluşup İbrahimovic’e golü attırmasını engelleyemedi. 
 
Ancak 9 dakika sonra Ukrayna’yı attığı iki golle öne geçiren Shevchenko, bu bölümde golcülük içgüdüleriyle maça damgasını vurdu. Önce Ukrayna’nın yine sağdan geliştirdiği atakta Toivonen’in takip etmediği Gusev’i sol bek Olsson karşıladı, Gusev de boş kalan Yarmolenko’ya pası verdi. Yarmolenko’nun ortasına yaptığı mükemmel koşuyla kafayı vuran Shevchenko durumu 1-1’e getirdi. Daha sonra maçın en iyilerinden Konoplyanka’nın korner ortasında İbrahimovic’in marke ettiği Shevchenko akıl dolu ön direk koşusuyla harika bir kafa vurdu ve galibiyeti getiren golü attı.
 
60-90
 
2-1’lik skorun ardından ise ikinci yarıda İsveç’in %57 topla oynamasını sağlayan ve doğruları biraz olsun bulmaya başladığı bölüm geldi. Öncelikle sahada ruh gibi gezinen ve sol kanatta bariz bir şekilde sırıtan Toivonen çıktı, yerine 35 yaşındaki ilk 11’de başlaması beklenilen Andreas Svensson girdi. Bu oyuncunun en önemli özelliği top kullanımı, nitekim sonradan girmesine rağmen 23 pas yaparak takımın top hakimiyetini sağlayan isim oldu. Daha sonra maç boyunca Gusev’in defansif zaaflarının üzerine çok az giden İsveç, Larsson – Wilhelmsson değişikliğiyle Gusev’in karşısına tipik bir süratli ve driplingleri etkili kanat oyuncusu koydu ve Wilhelmsson buradan tehlikeler yarattı. Son olarak bir başka çok kötü oynayan isim Rosenberg yerini Elmander’e bırakınca ileride baskı gücü de arttı ve İsveç son bölümde Ukrayna kalesine baskı kurdu, birkaç tane de mutlak gol pozisyonundan yararlanamadılar. Ukrayna ise işleyen sistemi bozmak istemedi ve 80’den sonra üç diri oyuncu alarak maçı bitirdi.
 
Sonuç
 
Son bölümde skor tehlikeye girse de sadece İbrahimovic’e karşı tehlikelere engel olamayan Ukrayna maçın genelinde beklentilerin çok üzerinde müthiş bir performans gösterdi ve grubun zirvesine yerleşerek taraftarı önünde bu gruptan çıkmaya aday olduğunu gösterdi. Oleg Blokhin gerçekten takımını turnuvaya mükemmel hazırlamış. Ukrayna’nın bu performansında İsveç’in oldukça kötü performansının da payı var, ancak bu performansı sürdürürse Ukrayna’nın gruptan çıkma şansının yüksek olduğunu düşünüyorum. İsveç’e gelince; ilkel bir futbol oynadılar ve bana göre gruptan çıkma şansları yok. Turnuvaya hiç iyi hazırlanmamışlar, ne iyi savunma yapabildiler ne de İbrahimovic’in bireysel yeteneği dışında hücum edebildiler. Bana göre grubun favorisi Fransa’nın ardından Ukrayna, İngiltere maçını kazanıp gruptan çıkma potansiyeline sahip.
 
Maçın adamı: Andriy Shevchenko

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu