EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
Ukrayna - Fransa maçının detaylı taktiksel analizi.
16/06/2012 - 19:38

Fransa, evsahibi Ukrayna’yı Jeremy Menez ve Yohan Cabaye’ın golleriyle 2-0 yenerek averajla D grubunun lideri oldu. Oleg Blokhin açılış maçında İsveç önünde etkileyici bir galibiyet alan ilk 11’ini bozmadı ve aynı dizilişle (4-1-3-2) sahaya sürdü. Laurent Blanc ise turnuva öncesi özellikle İzlanda maçında kontrataklarda oldukça sırıtan Patrice Evra’yı muhtemelen Yarmolenko tehdidini düşünerek kulübede tuttu ve yerine Gael Clichy’e görev verdi. Blanc Malouda’yı da kenara alarak Jeremy Menez’i sağ kanatta sahaya sürdü, Nasri’yi de forvet arkasına çekerek 4-3-3 sisteminden 4-2-3-1 sistemine döndü. Bu değişiklik Fransa’yı daha direkt kaleye giden opsiyonlar getirdi. Ukrayna kötü oynamadı ve uzun süre maçı kafa kafaya götürdü, ancak Fransa’nın yıldızları fark yaratarak 3 puanı hanelerine yazdırdılar.
 
Ukrayna savunması – Fransa hücumları
 
Ukrayna top rakipteyken ortasahada adam markajı uygulayarak birebir eşleşmeler yarattı. Voronin maçın başından itibaren Diarra’nın üzerindeydi. Cabaye’ı Nazarenko, Nasri’yi de Tymoschuk kontrol etti. Ancak İsveç maçındaki Tymoschuk – Ibrahimovic eşleşmesinde gördüğümüz gibi yine Tymoschuk’un savunmanın önündeki yerini pek terketmek istemediğini gördük ve Nasri sürekli geriye gelip ve kanatlara deplase olup rahat top aldı.
 
 
Nasri'nin topla buluştuğu bölgeler
 
Fransa’nın ise İngiltere maçı analizinde bahsettiğim verdiği olumlu sinyallerin devamını gördüğümü söyleyebilirim. İlk maçta olduğu gibi yine en çok topla buluşan iki ismi Franck Ribery ve Samir Nasri oldu. Bu iki oyuncu her Fransa hücumunda yine Fransa’nın yaratıcı gücü oldular. Fransa neredeyse bütün hücumlarını soldan şekillendirdi; Clichy de oldukça fazla atağa çıktı ve bu oyuncunun Ribery’e verdiği 17 pas maçın en çok görülen pas kombinasyonu oldu. Nasri de sürekli Ribery’i topla buluşturdu ve bu ikili yaratıcılıklarıyla özellikle sağdan Menez’i savunma arkasına kaçırmaya çalıştılar. Fransa’nın İngiltere karşısında sahip olmadığı direkt kaleye gitme ve savunma arkasına koşular yapma özelliğini Menez sağladı. Birçok gol pozisyonundan yararlanamamasına rağmen çok etkili oldu (bu pozisyonlardan birini videoda 1:32’de izleyebilirsiniz) ve attığı gol zor ve kritik bir goldü. Benzema da bu oyunculara yakın oynayarak ilk yarı çok top kaybetse de özellikle ikinci yarı bu oyuncularla iyi bir pas bağlantısı yakaladı, yaptığı iki asistle de galibiyette önemli rol oynadı.
 
 
Clichy'nin maç boyunca Ribery'e verdiği 17 pas
 
Ukrayna kontratakları
 
Ukrayna’nın İngiltere’nin yarısı kadar kapandığını ve söyleyemeyiz. Fransa gibi bir rakibe karşı gücünün yettiği kadar açık oynayıp hücum ettiler, ancak en büyük tehlikelerini kontrataklardan yakaladıklarını söyleyebiliriz. Shevchenko, Adil Rami’nin tarafında oynadı ve Debuchy’nin ileri çıkmasından yararlanarak sürekli Rami’nin yanından savunma arkasına sarkmaya çalıştı, birkaç kez de oldukça tehlikeli oldu (aşağıdaki videoda 0:54’teki pozisyonu izleyin).  Diarra’nın kontrolündeki Voronin ve Cabaye’ın kontrolündeki Nazarenko çok etkisizlerdi. Sağdan içeri giren Yarmolenko ve yarattığı alanda bindirmeler yapan Gusev de Ukrayna’nın en etkili oyuncularındandılar. İkinci yarıda Diarra’nın kontrolündeki Voronin’i çıkartıp yerine Devic’i sokan Blokhin’in kafasındaki düşünce bu oyuncuyu Shevchenko’nun yanında ikinci santrfor olarak oynatarak Diarra’nın radarından çıkarmak ve hücumlarda daha etkili olmaktı, dolayısıyla maçı kazanmaya yönelik bir hamleydi. Ancak bu değişikliğin bir diğer tarafı da Fransa oyun kurarken Diarra’yı tutan Voronin’in görevini Devic’in yapmıyor olmasıydı, dolayısıyla maç çok daha açık bir hal aldı. Ukrayna maç boyunca, özellikle de 45-53 (Fransa’nın ilk golü) arasında çok etkili ataklar geliştirdi ancak genelde son pasları iyi yapamadılar veya gollük paslar verebilecekken şutu tercih ettiler. Phillippe Mexes'e de ayrı bir parantez açmak lazım, tam 9 tehlikeyi uzaklaştırarak savunmanın sigortası oldu ve çok iyi bir maç çıkarttı.
 
Maçın kilit noktası – Ribery – Gusev eşleşmesi
 
Ukrayna’nın İsveç karşısında da en önemli hücum silahlarından biri olan aslen sağ kanat oyuncusu Oleg Gusev, karşısında Fransa’nın en önemli hücum gücü Franck Ribery olmasına rağmen yine oldukça ofansif bir rol üstlendi. Ribery ise bu oyuncuyu takip etmeyerek kontrataklarda bu boşluktan yararlanmayı tercih etti. Gusev de bu nedenle Ukrayna hücumlarında sürekli bomboş kaldı ve çoğu zaman kötü son paslar nedeniyle gole gidemedi, en barizi de Yarmolenko’nun ilk yarıda ceza sahasında sağda bomboş kalan Gusev’e vermek yerine ceza yayının oradan çektiği az farkla auta giden şuttu (aşağıdaki videoda 0:14’te bu pozisyonu izleyebilirsiniz). Nitekim bu düellonun galibi Ribery oldu; Gusev’in ileride kaldığı pozisyonda bu boşluktan driplingle süratli bir şekilde gelen Ribery Benzema’yı gördü, Benzema sağda boş kalan Menez’e verdi, Menez golü attı (videoda 1:57). Ancak çoğu kişinin maçın adamı seçtiği Ribery’i hücumda etkili olsa da sebep olduğu defansif zaaf nedeniyle o kadar da iyi oynadığını düşünmüyorum; günümüz futbolunda bu tip zaaflar çoğu zaman cezasız kalmıyor ve Ukrayna bu eşleşmede birçok pozisyonda golü önce bulan taraf olabilirdi.
 
 
Gusev'in maç boyunca topla buluştuğu bölgeler, görüldüğü gibi oldukça ileride
 
Sonuç
 
Laurent Blanc’ın Fransa’sının İngiltere karşısında iyi sinyaller verdiğini ancak o denli kapalı bir savunmayı İspanya’nın da kolay kolay aşamayacağını düşünüyordum. Nitekim Fransa daha açık bir Ukrayna karşısında 11’ine bir de Menez’i ekleyince tahmin edilemezlik ve direktlik katarak iyi bir futbolla zorlu rakibini 2-0 yendi. Blanc’ın Fransa’sı bu turnuvada Domenech’in ölü toprağını atmış diri ve yetenekli bir takım görüntüsü veriyor. Ukrayna ise bana göre ikinci yarı bir bölümde oyundan düşse da yine iyiydi ve İngiltere’yle oynayacağı grup finalinde ciddi şansı bulunuyor.
 
Maçın Adamı: Philippe Mexes

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu