EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
İspanya - İrlanda maçının taktiksel analizi.
15/06/2012 - 14:33
İspanya, turnuvanın şu ana kadarki en zayıf takımı görüntüsü çizen İrlanda’ya adeta top göstermedi ve 4-0 yenerek turnuvanın şu ana kadarki en farklı galibiyetini aldı. %76 topla oynama ve 788 isabetli pasla Avrupa Şampiyonası rekorlarını kıran İspanya, golü erken bularak rakibinin direncini kırdı ve ikinci yarı farka gitti. Vicente del Bosque İtalya maçının 11’inden Cesc Fabregas’ı kulübeye yollarken Fernando Torres’e ilk 11’de şans verdi ve tekrar santrforlu bir 4-3-3’e döndü. Giovanni Trapattoni ise Kevin Doyle yerine Simon Cox’u tercih etti ve 4-4-2 sistemiyle oynamayı sürdürdü.
 
 
Bireysel hatalar
 
Giovanni Trapattoni’nin İrlanda’ya oynattığı defansif sistemde takımın bireysel hatadan gol yemeye tahammülü yok; İrlanda bu kadro ve oyun yapısıyla ilk golü yediği takdirde maçtan puanla ayrılması çok zor. Hırvatistan maçında önce Given’ın bireysel hatasıyla 1-0 geriye düştüler, duran toptan 1-1’i yakalamalarına rağmen bu kez Ward’ın bireysel hatasıyla 2-1 geriye düştükten sonra maç elden gitti. Bu kez de 5. dakikada stoperlerin büyük hatasında top Torres’in önünde kaldı ve Given da yememesi gereken bir açıdan topu ağlarında gördü. Bu erken golden sonra pek bir şansları kalmadı.
 
İrlanda savunması
 
İrlanda yine birbirine çok yakın iki dörtlü blokla savunma yaptı, ancak Hırvatistan maçından farklı olarak Doyle yerine forma giyen Cox, Alonso ve Busquets’in olduğu bölgede pres uyguladı. Keane ise ileride kalarak kontrataklarda kendisine atılacak uzun topları bekledi, ve bunu doğal olarak Ramos’un değil Pique’nin yanında yaptı.
 
İspanya
 
İspanya maç boyunca erken golün de etkisiyle çok rahat oynadı. Müthiş bir pas trafiği sağladılar; Xavi 127 pasla Avrupa Şampiyonaları bir oyuncunun bir maçta en çok isabetli pas atma rekorunu kırdı. Öldürücü pası en çok deneyen oyuncu ise ilk golde görüldüğü gibi kapalı savunmaya karşı harika bir maç çıkartan Iniesta oldu. Fernando Torres tercihiyle santrforlu sisteme dönen İspanya bu oyuncunun tipik forvet koşuları ve gol sezgileriyle çok daha iyi bir takım görüntüsü çizdi.
 
 
Xavi'nin maç boyunca attığı Avrupa Şampiyonu rekoru sayıdaki paslar. Sola daha çok ve kısa, sağa daha direkt.
 
Maçın kilit noktası - Jordi Alba & Alvaro Arbeloa
 
Ortayı iyi kapatan İrlanda’ya karşı maçın kilit noktası ise beklerin sağladığı genişlikti; tahmin edilebilir İspanya hücumlarına karşı İrlanda’yı en çok zorlayan toplar Xavi ve Alonso’nun özellikle Arbeloa’ya attığı uzun çapraz toplardı. Hem Alba hem Arbeloa İtalya maçına göre çok daha fazla ileri çıktılar ve oldukça etkili oldular. Maçın en çok görülen iki pas kombinasyonunun Alba – Iniesta (34) ve Iniesta – Alba (25) olması da İspanya’nın bu stratejisini açıkça gösteriyor. Ayrıca Jordi Alba, bu maçta en çok pas yapan 2. oyuncu oldu. İspanya oyunu hep sola yakın kurup rakip de sola kayınca sağı daha direkt kullanıyor (yukarıdaki şemada Xavi'nin paslarında da bu görülebiliyor); Silva daha direkt kaleye gidiyor (1 gol 2 asistle maça damgasını vurdu) ve Arbeloa bu maça özel oradan sürekli koşular yapıp tehlikeler yarattı.
 
 
Soldaki şema Jordi Alba'nın, sağdaki şema Alvaro Arbeloa'nın aldıkları paslar. Alba'nın ne kadar kısa ve daha çok, Arbeloa'nın ise ne kadar direkt ve tehlikeli bölgelerde topla buluştuğunu görebiliyoruz.
 
Maçın Adamı: David Silva
 

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu