EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
İspanya - Portekiz yarı finalinin taktiksel analizi
28/06/2012 - 05:05
İspanya, maç boyunca beklenenden çok daha iyi bir performans sergileyen Portekiz karşısında oldukça zorlandığı maçta rakibini penaltılarda mağlup ederek büyük turnuvalarda üst üste 3. kez finale yükseldi. 120 dakikası 0-0 biten maçta penaltılarda ilk kaçıran Xabi Alonso olmasına rağmen Moutinho ve Bruno Alves atışlarından yararlanamayınca kazanan taraf diğer atışlarını gole çeviren İspanya oldu. Vicente del Bosque kadrosunda her maç öncesi kafalarda soru işareti yaratan tek mevkii olan ileri uçta sürpriz bir kararla Alvaro Negredo’ya forma şansı verdi. Turnuvanın bundan önceki 4 maçına da aynı ilk 11 ile çıkan tek teknik direktör olan Paulo Bento ise ileri uçta sakat Helder Postiga yerine Hugo Almeida’ya görev verdi. Son derece az gol pozisyonuna sahne olan bir maç izledik; İspanya da Portekiz de savunmada oldukça disiplinliydiler.
 
 
Portekiz savunması v İspanya hücumları
 
Portekiz, Almanya maçında olduğu gibi topun arkasına çok düzenli ve kompakt bir şekilde geçerek İspanya’ya maç boyunca geçit vermedi. Ancak çarpıcı nokta bunu geriye yaslanmadan yapmış olmalarıydı. İspanya uzun zamandır rastlamadığı bir presle karşılaştı ve bu maç boyunca İspanya’yı “comfort zone”, yani alıştığı düzeninin dışına itti. Portekiz maçın genelinde ortasaha oyuncularını da rakip yarısahaya kadar çıkararak cesurca baskı yaptı ve bu İspanya’yı oldukça rahatsız etti. Meireles, Moutinho ve Veloso defansif anlamda turnuva genelinde olduğu gibi yine mükemmel bir maç çıkarttılar ve ortasahayı İspanya’ya dar ettiler. Kanatlarda Nani maç boyunca Alba’yı takip ederken solda ise bazen Ronaldo döndü, bazen Ronaldo ileride kaldı Almeida savunmaya yardım etti. İspanya oyunu çabuk kurmaya ve direkt paslarla gole gitmeye alışık bir takım olmadığından ve bunu yapacak oyuncularla sahaya çıkmadığından Portekiz presi karşısında oldukça zorlandılar ve alışık oldukları kısa paslı oyunu rakip yarısahaya yıktıkları oyunu oynayamadılar. Bunun en büyük kanıtı del Bosque’nin 87. dakikada Xavi’yi oyundan çıkarması olabilir; Xavi kendine çok az alan bulabildi ve turnuvadaki en etkisiz maçını geride bıraktı. İspanya özellikle ilk yarıda hücumda hiçbir varlık gösteremedi. Negredo oyunda kaldığı 54 dakika boyunca etkisiz elemandı, topa birkaç kez değebildi. Portekiz'in ilerideki baskısı Casillas'ı da maç boyunca birçok isabetsiz uzun top atmaya itti.
 
 
Moutinho (9) ve Meireles'in (6) maç boyunca kestikleri paslar
 
 
Casillas'ın maç boyunca attığı 11 tanesi isabetsiz 14 uzun pası
 
İspanya savunması v Portekiz hücumları
 
İspanya, önceki maçlardaki kadar yoğun bir pres uygulamadı ve savunmada oldukça disiplinliydi; maç boyunca Casillas’a hiç iş düşmedi. Savunmadaki en büyük soru işareti tartışmasız Cristiano Ronaldo’yu nasıl savunacaklarıydı. Arbeloa bu tehdite aldırmaksızın yine oldukça ofansif bir rol üstlendi, kontrataklarda bu oyuncunun etkili olamaması için de Busquets bu bölgeye kayarak Ronaldo’yu karşıladı. Portekiz’in böylesine cesurca bir presi başarılı bir şekild uyguladığı bu maçta kontrataklarda daha başarılı olması gerekirdi fakat bunu başaramadılar. Sağ stoper oynayan Pique de Ronaldo’yu birçok kez karşıladı ve başarılı müdahalelerde bulundu. Portekiz organize hücum ettiğinde ise oyun planının hiç dışına çıkmadı. Bekler Coentrao ve Pereira sık sık ileri çıktılar ve Portekiz kanatlardan etkili olmaya çalıştı, ancak İspanya’da Iniesta – Silva ikilisi oldukça disiplinli bir şekilde savunmaya geldiler ve Portekiz de İspanya gibi hücumda hiç etkili olamadı.
 
 
Xavi'nin Fransa maçında 90 dkda attığı 91 pasa karşılık bu maçta 87 dkda attığı 71 pas
 
Oyuncu değişiklikleri & İspanya hakimiyeti
 
54. dakikadaki Fabregas – Negredo ve 60. dakikadaki Jesus Navas – Silva değişiklikleriyle ileri uçta Fabregas “false nine” rolünü üstlendi ve ortasahayla çok daha iyi bir pas bağlantısı sağladı. Navas ise her zamanki gibi sağ çizgide süratiyle İspanya’ya direkt kaleye giden bir opsiyon, Coentrao’ya ise bir tehdit oluşturdu. Bu aşamadan sonra Coentrao neredeyse hiç ileri çıkmadı ve tamamen Navas’a konsantre oldu, başarılı bir şekilde de Navas tehditini etkisiz hale getirdi. İkinci yarının sonlarına doğru Coentrao’nun daha az ileri çıkmasının ve Portekiz’in yavaş yavaş yorulmasının da etkisiyle İspanya hakimiyeti eline geçirdi. 87deki Pedro – Xavi değişikliği de direkt kaleye gitme isteğini gösteren bir hamleydi. Solda Pedro’nun sürati ve topsuz koşuları ile etkisiz bir maç çıkartan Xavi’nin pozisyonunda daha ofansif bir Iniesta bunu gösteriyordu. Değişiklikler başarılı oldu ve 60-90 arası üstün oynayan İspanya uzatmaları ise domine etti ancak Portekiz savunmasını aşamadı. Portekiz’in değişiklikleri ise doğrudan değişikliklerdi, sadece çıkan oyuncuların alternatifleri oyuna girdi ve birşey değişmedi. Varela – Meireles değişikliği kısa bir süre için Portekiz’i 4-2-3-1’e döndürse de bunun sonuçlarını görecek kadar maç oynanmadan penaltılara kaldı.
 
 
Fabio Coentrao'nun maçın başından 60. dakikadaki Navas - Silva değişikliğine kadar olan bölümde aldığı 31 pas solda, bu dakikadan 120. dakikaya kadar aldığı 10 pas sağda
 
Sonuç
 
Paulo Bento oldukça başarılı bir turnuvayı geride bıraktı diyebiliriz. Portekiz, Ronaldo ve Nani’ye rağmen hücumda vasat bir görüntü çizse de bir takım olgusu içerisinde ve mükemmel savunma yaparak ölüm grubundan çıktı, finali penaltılarla kaçırdı ve beklentilerin çok üzerinde bir turnuvayı geride bıraktı. İspanya ise futbolseverleri tatmin etmese de üst üste üçüncü kez bir büyük turnuvada finale yükselmeyi başardı.
 
Bu maça gelince, Portekiz İspanya’ya karşı çok doğru bir futbol oynadı, rakibinin oyununu bozdu ve maçı kalesinde çok az tehlike görerek atlattı. Paulo Bento’nun uygulattığı pres oldukça başarılı oldu diyebiliriz. Ancak rakibi durduran Portekiz rakip kaleyi bulan tek bir şut bile atamayınca maç 0-0 bitti ve penaltılarda kazanan İspanya oldu. İspanya “kazanan” oyunculardan kurulu bir takım olmanın bir kez daha meyvesini yedi ve istediği futbolu oynayamadığı bu kritik maçtan galip ayrılmayı başardı.
 
Maçın adamı: Pepe

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu