EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
Polonya - Çek Cumhuriyeti maçının detaylı taktiksel analizi
09/06/2012 - 15:41
 
Rusya, turnuvadaki ilk maçında Çek Cumhuriyeti’ni sürklase ederek 4-1 mağlup etti. Dick Advocaat’ın Rusya’sı kanatları oldukça içeride oynayan bir 4-3-3 ile sahadaydı. Michal Bilek ise takımını 4-2-3-1 dizilişiyle sahaya sürdü. Bu denli zayıf bir kadronun Rusya karşısında bu denli açık oynayamayacağını bilmesi gereken teknik direktör Bilek, taktikleriyle kendi fişini kendi çekti. İrlanda Milli Takımı teknik direktörü yılların tecrübesi Giovanni Trapattoni’nin takımın oynadığı futbolu defansif bulan eleştirilere verdiği yanıt akıllara geldi: “Eğlence istiyorsanız, Milano’daki La Scala operasına gidin.” Bir takımın kadro kapasitesiyle yapabileceklerini bilmesi gerekir; dünkü Çek Cumhuriyeti bu görüntüden çok uzaktı. Turnuva öncesi kanatlardaki süratini kullanarak kontratağa yönelik oynaması beklenen Çekler, Rusya’ya karşı oldukça ofansif bir şekilde sahaya çıkınca perişan oldular ve tarihi farkın eşiğinden döndüler.
 
Çek Cumhuriyeti oyun planı
 
Michal Bilek, beklenen 11’inden bir tek değişiklik yaparak sol bekte Limbersky yerine stoperde oynaması beklenilen Kadlec’e yer verdi. Stoperde ise Sivok’un yeni partneri Hubnik oldu. Maça yoğun bir presle başlayan Çek Cumhuriyeti, Rusya’nın oyun kurmasına izin vermedi ve ilk gole kadar maçın hâkimiydi. Çeklerin turnuva öncesi de göze çarpan özelliği olan kanatlardaki sürati, maç boyunca da kullanmak istedikleri alan oldu. Arshavin ve Dzagoev’in içeri girerek oynamaları sol bek Kadlec ve sağ bek Gebre-Selassie’nin önlerinde geniş alanlar bulmalarına sebep oldu ve bu oyuncular oldukça ofansif roller üstlenerek hücumda etkili olmaya çalıştılar. Baros da ilk yarı kaleci Malafeev’e kadar pres uyguladı fakat bu onun ikinci yarıdaki yorgun görüntüsünün sebebi oldu. Savunma çizgileri de oldukça ilerideydi ve Plasil – Jiracek ikilisi rakibi oldukça ileride karşılamak istediler. Vaclav Pilar ise Gebre-Selassie ile birlikte Çekler adına sahanın en iyisiydi, oldukça süratli, disiplinli ve etkiliydi, golünü de attı.
 
Rusya oyun planı
 
Rusya, ilk 11’inde 7 Zenit’li oyuncu ile sahaya çıktı. Özellikle Denisov – Zyryanov – Shirokov üçlüsü ileri uçtaki Kerzhakov ile Zenit’ten gelen mükemmel bir uyumları var. İleri uçta “false nine” görevi yapan Kerzhakov kanatlara deplase olarak bu oyuncuların koşularına alan yaratıyor ve Arshavin – Dzagoev ikilisinin de rakibin savunmasıyla ortasahasının arasına girmesiyle Rusya bu bölgede oldukça tehlikeli bir takım haline geliyor.  Stoperde de Alexei Berezutsky – Ignashevich ikilisi CSKA Moskova’da beraber oynuyorlar. Rusya’nın tüm stratejisi yüksek tempo ve kısa paslarla çok dolaşan ortasaha oyuncuları, kanatlardan içeri giren Arshavin & Dzagoev ikilisi ve bu oyunculara alan yaratan Kerzhakov ile tehlikeler yaratmaktı. Normalde Çek Cumhuriyeti seviyesinde bir takıma karşı yüzde 55-60 topla oynayacak bir sistemi olan Rusya, Çeklerin yoğun presi ve topa hakim olma isteğiyle kontrataklardan inanılmaz boşluklar yakaladı ve fırsatları değerlendirse Avrupa şampiyonaları tarihine geçecek bir fark ortaya çıkabilirdi. Ruslar rakibin presini ilk 15 dakikadan itibaren direkt paslarla rahat geçmeye başlayınca yaratıcı oyuncuları kendilerine geniş alanlar buldular. Zhirkov sık sık soldan bindirdi ancak sağ bek Anyukov Pilar’ın sürati nedeniyle maç boyunca hücumda pek gözükmedi.
 
Michal Kadlec
 
Kadlec, bu turnuvada stoper oynaması beklense de aslen bir sol bek olmasına rağmen bu bölgede felaket bir performans ortaya koydu; maç boyunca verdiği boşluklar 3 gole sebep oldu, 6-7 taneye daha olabilirdi. 15. dakikada gelişen kontratakta geri dönemeyen Kadlec’in boşluğuna Rusya’nın sağ iç ortasaha oyuncusu Zyryranov girdi ve bu bölgede bomboş kaldı, ona atılan pasta yaptığı orta da golü getirdi. Rusya kanatlarının savunma disiplininin yüksek olmamasından ve içeri girdiklerinde sebep oldukları boşluktan dolayı hem Kadlec hem Gebre-Selassie oldukça ofansif roller üstlendiler ancak Gebre-Selassie hiç açık vermeyerek ve iyi bir performans ortaya koyarak Pilar’la birlikte takımının en iyisi olurken Kadlec bütün maç çok büyük boşluklar verdi. İkinci golde de Kadlec ilerde yakalanınca Sivok hafif sola kayarak Hubnik ile arasını açtı ve atılan pasta Shirokov Kadlec’in arkasından içeri sızarak golü attı. Üçüncü golde bu kez Dzagoev Kadlec’in arkasına sızdı ve topu ağlara gönderdi. Stoperler de son derece kötüydü ancak Leverkusen’de sol bek olarak ilk 11’de görev yapan tecrübeli bir oyuncunun bu denli açık vermesi hayret vericiydi.
 
Ortasaha
 
Michal Bilek’in 4-2-3-1’inde ortasahada kullandığı iki oyuncu da defansif ortasaha değiller. Plasil ofansif bir oyuncu, eskiden sol kanat oyuncusuydu ancak yaşlandıkça çoğu oyuncu gibi ortasahada oynamaya başladı. Jiracek ise son derece enerjik, pres yapan, ileri-geri oynayan bir oyuncu. Rusya’nın kullanmak istediği alan olan Çek Cumhuriyeti savunması ile ortasahasının arasında Çekler’in kesici bir, belki iki oyuncuya ihtiyacı vardı. İkinci yarı oyuna giren Hübschman bunu senelerdir Shakhtar Donetsk’te başarıyla yapan bir oyuncu, onunla başlaması gerekirdi. Bu iki oyuncu rakibi oldukça ileride presle karşılayınca Ruslar tek bir pasla bu presi geçebildi ve bu bölgeye giren Kerzhakov, Dzagoev, Arshavin, Shirokov ve Zyryanov tam istedikleri alanı buldular ve harika performanslar ortaya koydular. Zaten ortasaha ve Kerzhakov’un Zenit’ten gelen müthiş bir kontratak ve pas bağlantısı uyumu var, bunu da çok başarılı bir şekilde sahaya yansıttılar.
 
Yine bir 4-2-3-1 ile 4-3-3’ün karşılaşmasına sahne olan maçta birebir eşleşmeler net bir şekilde gözüktü. En önemlilerinden bir tanesi olan Denisov – Rosicky eşleşmesinde Denisov Rosicky’i çok gerilerde top almaya zorladı ve Rosicky’den görmeye alışık olmadığımız %72’lik düşük pas yüzdesinin bir numaralı sebebiydi. Ayrıca Denisov hücumlarda da Rosicky’den hiç rahatsız olmadı; maçın en çok topla buluşan oyuncusu (78) olarak %88’lik bir pas yüzdesiyle oynadı.
 
Shirokov ise dikkat çekmeye devam ediyor. Turnuvanın sürpriz golcülerinden biri olacağını düşündüğüm Shirokov yine ustaca bir dip koşuyla golünü attı. Kerzhakov’un boşalttığı alanı en iyi kullanan oyuncu olan Shirokov, Zenit’ten gelen bu özelliğini kullanmaya dün de devam etti.
 
Sonuç olarak Michal Bilek, “haddini bilmeyerek” sahaya sürdüğü takımının sürklase oluşunu seyretti. Dick Advocaat’ın Rusya’sı ise Zenit’ten gelen hücum uyumuyla bulduğu boş alanları mükemmel kullandı fakat dört tane atmış olmasına rağmen daha fazlasını harcadı. Rusya için müthiş bir başlangıç oldu ve turnuvanın en heyecan veren, en pozitif takımlarından biri olduklarını gösterdiler. Çek Cumhuriyeti ise unutmak isteyeceği bir geceyi geride bıraktı. Ancak daha ikisinin de daha kapalı oynayacak Polonya ve Yunanistan’a karşı vereceği zorlu sınavlar var.
 
Maçın adamı : Alan Dzagoev

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu