EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
Polonya - Yunanistan maçının detaylı taktiksel analizi.
09/06/2012 - 04:30

Polonya ile Yunanistan, siyah ile beyaz kadar farklı iki devrede gelen karşılıklı gollerle 1-1 berabere kaldı. İlk devre Polonya maçın mutlak hâkimiydi ve bir golden fazlasını atması gerekirdi, ancak yine de Sokratis Papastathopoulos'un haksız gördüğü kırmızı kart onlara büyük avantaj sağladı. Fakat Franciszek Smuda seyrederken Fernando Santos takımını adapte edince Yunanistan maça geri döndü ve Karagounis penaltıyı kaçırmasa sayıca eşitlendikleri Polonya’yı mağlup etmeye çok yaklaşacaklardı. Franciszek Smuda takımını turnuva öncesi beklenen şekilde (4-2-3-1) ve beklenen oyuncularla sahaya sürdü. Fernando Santos da beklendiği gibi takımını defansif bir 4-3-3 (savunmada 4-5-1) ile sahaya sürdü ve maç öncesi kafalarda kadro ile ilgili tek soru işareti olan bölgede Ninis'i Salpigidis'e tercih etti.

İlk Yarı
 
Yine bir 4-2-3-1 sisteminin 4-3-3 ile karşılaşmasına sahne olan maçta sahada birebir eşleşmeler gerçekleşti. İlk yarı tamamen sağ kanatta oynandığı için burada en öne çıkan eşleşme Piszczek - Samaras oldu. Polonya'nin oyun planı sağ kanadı etkili kullanmak üzerineydi. 4-2-3-1 sisteminde Polonya'nin 10 numarası Ludovic Obraniak, kanatlara deplase olarak 2ye 1'ler yaratma görevi üstlendi ve bunu sıklıkla sağ kanatta gerçekleştirdi. Dortmund'da da ayni bölgelerde görev yapan ve mükemmel bir uyuma sahip Lukasz Piszczek - Jakub Blaszczykowski ikilisine Obraniak da eklenince Polonya sağ kanadı Samaras'ın çok ileride pozisyon almasıyla savunmasız kalan sol kanatta fırtına gibi esti. Zaten sağ kanadı en güçlü tarafı olan Polonya bu kanatta maden bulunca tüm hatlarıyla bu kanattan yüklendi ve son derece etkili oldu. Mac ilk yarı neredeyse hiç Polonya’nın solu Yunanistan'ın sağı olan kanatta oynanmadı. 4. ve 15. dakikalarda Piszczek'in bindirmeleriyle gole çok yaklaşan Polonya, 17. dakikada Blaszczykowski'nin Obraniak'ın yarattığı 2ye1 ile boş kalıp yaptığı muhteşem ortayla golü buldu. İlk yarıda Lewandowski de çok dolaşarak ve pas bağlantısını çok iyi kurarak son derece başarılı bir görüntü çizdi.
 
Yunanistan’ın kâğıt üzerindeki oyun planı sağlam savunma, düşük tempo, sağ kanattan Torosidis ve Ninis ile yapılacak ortalarda Gekas’ın ön direğe Samaras'ın Piszczek'e fizik üstünlüğüyle arka direğe hareketlenerek tehlike yaratması ve duran toplardan yaratılacak tehlikelerdi. Sol kanattaki zaafı kullanarak maça müthiş başlayan Polonya’nın baskılı oyununun da etkisiyle Yunanistan hiçbir varlık gösteremedi ve aldığı topları sol kanattaki Samaras'a uzun gönderdi. İlk 20 dakikada dağılmış gözüken Yunanistan, Polonya’nın golden sonra topun arkasına geçmesiyle oyuna biraz olsun ortak oldu ve topa sahip olmaya başladı. Yunanistan topa hâkimken son derece düşük bir tempoyla tehlike yaratamadan pas yaptı. Etkili kullanmayı planladığı sağ kanadı hiç kullanamadı. Sokratis’in skandal iki sarı kart kararıyla kırmızı kartla oyun dışında kalışıyla Polonya maçta büyük bir avantaj yakaladı.
 
Santos'un hamleleriyle Yunanistan’ın geri dönüşü
 
Fernando Santos dünya üzerindeki çoğu teknik direktör gibi takımının 10 kişi kalmasının ardından 4-4-1 sistemini tercih etti. Yedek stoperi Kyriakos Papadopoulos zaten sakatlık nedeniyle oyuna girdiği için oyuncu değiştirmeyerek defansif ortasaha oyuncusu Katsouranis'i stopere çekti ve böylece maça başladığı iki stoperi de değişmiş oldu, ancak ikisi de hiç sırıtmadılar. Santos'un ikinci yarıya baslarken yaptığı Ninis - Salpigidis değişikliği çok doğru bir değişiklikti ve maça damgasını vurdu. Ninis daha teknik kapasitesi yüksek, driplingleri, ara pasları ve ortalarıyla etkili olmasını beklediği genç bir oyuncu ancak 10 kişi kalınca Salpigidis gibi süratli, oyun disipliniyle savunmaya katkıda bulunabilecek ve hücumlarda savunma arkasına sarkabilecek bir oyuncu tercihi Yunanistan’ı maça döndürdü. Yunanistan’ın hücum silahlarından biri olan sağ bek Torosidis'in bindirmeleri Rybus'un yakin takibi nedeniyle 51. dakikaya kadar ortaya çıkmadı ancak Maniatis'in pasında Rybus'u yaptığı bindirmeyle geride bırakıp kestiği orta golü getirdi. Ön direğe çok doğru bir koşu yapan Gekas, hatalı çıkış yapan Szczesny'nin topu sektirmesine neden oldu ve takip eden Salpigidis golü attı.
 
 
10 kişi Yunanistan'ın 4-4-1'i 1-1'den sonra Polonya topa sahip olan taraftı fakat Yunanistan’ın istediği de buydu; 4'lu defansın önünde Gekas'ı da ortasahaya getirip 5 kişiyle kompakt bir şekilde savunma yaparak kontrataklarda Salpigidis'in süratiyle pozisyon bulma düşüncesindeydiler. Polonya ilginç bir şekilde ilk yarı müthiş kullandığı sağ kanadı olduğu gibi unuttu, adeta bindiği dalı kesti (Holebas - Samaras ikilisinin daha defansif oynamasının da etkisiyle). Sahada ne yaptığını bilmeyen ve etkisiz bir Polonya vardı. Franciszek Smuda takımının kötü oyununu seyrederken Fernando Santos ikinci hamleyi de yapıp yorulan Gekas yerine 20 yasındaki Kostas Fortounis'i sahaya surdu, sol kanatta dökülen Samaras'i ortaya çekip genç oyuncuyu sola aldı. Fortounis topla ilk buluşmasında harika bir pasla Salpigidis'i buldu ve penaltı - kırmızı kart pozisyonu yaşandı. Salpigidis yine çok doğru bir koşuyla bir gol daha buldu ancak ofsayt gerekçesiyle sayılmadı.
 
Smuda neyi bekliyor?
 
Franciszek Smuda, takiminin 1-0 önde ve 1 kişi fazlayken nasıl sayıca eşitlenip Tyton olmasa 2-1 geriye düşecek konuma geldiğini gördükten sonra Yunanistan maçın hâkimiyetini yavaş yavaş eline geçirirken yine oyuna müdahale etmedi. Polonyalı oyuncular hem motivasyon olarak oyundan düştü, hem de dayanıklılığı düşük bir oyuncu olan Murawski oldukça yoruldu. Smuda kalecisinin gördüğü kırmızı kartın ardından yedek kaleci Tyton'u oyuna almak için sol açık Rybus'u çıkardı, 4-4-1'e dönerek Obraniak'i sola aldı ancak bu oyuncu sık sık içeri girdi, bu da Torosidis'e alan yaratarak Yunanistan’ın pas dolaşımını rahatlattı. Obraniak yerine Grosicki veya Wolski'yi almak ve Murawski yerine bir baksa tecrübeli ortasaha oyuncusu Auxerre'li Dariusz Dudka'yı oyuna almak daha doğru olabilirdi. Smuda maçın sonuna kadar başka oyuncu değişikliği yapmadı ve takimi adeta kaderine bıraktı. 80. dakikada sağ kanadı uzun süre sonra hatırlayan Polonya buradan birkaç tehlike yaratsa da sonuç alamadı.
 
Sonuç olarak Polonya, ikinci golü bulması gereken ilk yarıyı 1-0 önde ve 1 adam fazla kapatmasına rağmen Fernando Santos’un doğru hamleleriyle Yunanistan maça geri döndü ve kazanma noktasına geldi. Son derece heyecanlı fakat düşük kaliteli bir maç oynandı; iki takımın da gruptan çıkma şansları bulunuyor fakat bu maç gösterdi ki çeyrek finalden öteye gitmeleri mucize olur.
 
Maçın adamı : Dimitris Salpigidis
 

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu