Çeyrek finale çıkmak için elinden geleni yapan Ukrayna hakemi geçemedi...
20/06/2012 - 11:43
1966'da yaşanan çizgi skandalından sonra sürekli konuşulan bir konudur, kale çizgisi optik teknolojisini uygulayıp uygulamamak. Birçok kesim bunun futbolun doğasına aykırı olduğunu savunup teknolojik bir müdahele yapılmamasından yana. Bu yüzden de son 3 senedir, hem ceza sahasındaki pozisyonları daha iyi görmek hem de kritik pozisyonlarda topun çizgiyi geçip geçmedğini görmek için çizgi hakemi kullanıyor Fifa ve Uefa. 
 
Ukrayna, Fransa'ya 2-0 kaybettiği maçın ilk onbirinden 3 farklı isimle çıktı dün akşam sahaya. Kale ve defans dörtlüsü yine aynıydı. Defansif ön libero yine Tymoschuk ama bu sefer ofansif ön libero Denys Garmash. Sag açık ve sol açıklar Konopylanka ve Yarmolenko. Forvet arkası Artem Milevskiy ve forvette Marko Devic. Nazareno, Voronin ve Schevchenko'yu yanında bekleten Olek Blokhin'in ne kadar doğru işler yaptığını ilk 70 dakika televizyon başındaki herkes gördü. 
 
Rooney'nin attığı gol şans ve şanssızlık karışımı bir gol. Gerrard'ın ortasında top kaleciye gelene kadar 2 ayrı defans oyuncusundan sekip kaleci Pyatov'u yanılttı. Bunun dışında İngiltere'nin pozisyonları hep saman alevi kıvamında. Oyunun genelinde % 58'le topa sahip olan takım Ukrayna, gol girişimlerinde 16'ya 9 üstün olan takım yine Ukrayna. Aynı Isveç maçında olduğu gibi yine bir geri dönüş destanı yazılacaktı ama ona da Macar Istvan Vad izin vermedi. 
 
Devic'in İngiltere defansını yere yatırdıktan sonra penaltı noktası hizasından kaleye gönderdiği topu Terry nerdeyse 30 cm içerden çıkardı. Eskiden olsa, orta hakemin görmesi zordu, yan hakemin de açısı iyi değildi diyip konuyu kapatabilirdik ama dün akşam o pozisyonu görmesi ve doğru kararı vermesinde orta hakeme yardımcı olması için oraya konulan Istvan Vad isimli birisi vardi. Tam kale çizgisi hizasında duran ve toptan en fazla 3-4 metre uzakta olan. Diğer hakemler gibi aynı anda 2-3 yere birden bakması gerekmeyen, sadece ve sadece top çizgiyi geçecek mi geçmeyecek mi onu süzmesi gereken. 
 
Yapmadı, yapamadi belki de. Daha 3-4 gün önce övünerek çizgi hakemlerinin kendi fikri olduğunu söyleyen Platini'yi de taca çıkardı. Şampiyonanın başından beri televizyon başındaki milyonlara güzel görüntüler veren Ukrayna taraftarlarını da evlerine gönderdi. 
 
Kısıtlı ve kapalı kadrosuyla ben dahil kimsenin fazla şans vermediği Ukrayna turnuvaya şerefli bir şekilde veda etti. Oynadığı pozitif futbol, 34-35-36'lık oyuncuların yıllanmış şarap tadında uluslararası arenaya geri dönmesi, muhteşem statları ve herkes tarafından beğeni ile izlenen taraftarları. Turnuvanın kalan bölümünde özleneceksin Ukrayna. 2016'da Brezilya'da olmanız dileğiyle.. 

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup D

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  1
  0
  7
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 1
  0
  2
  3
Öneri / Hata Raporu