Grupta şans verilmeyen Portekiz yarı finalde. Ronaldo da form tutmaya başladı. Seleçcao için final yolu kapalı değil. Rakip İspanya olsa bile...
22/06/2012 - 00:11
Turnuvanın en zayıf grubunun sürpriz çeyrek finalisti Çek Cumhuriyeti ve turnuvanın ölüm grubunun ikincisi Portekiz. Ölüm grubundan çıkan takımlar için böyle bir ödül olmalıydı zaten. Portekiz de, Almanya da kağıt üzerinde en kolay çeyrek final yoluna sahipti. Portekiz çok kolay olmasa da yarı finale adını yazdırdı.
 
Portekiz, maç içinde beşer onar dakikalık bölümler dışında topun sahibi, oyunun mutlak hakimiydi. Çek Cumhuriyeti zaten iyi bir kadroya sahip değildi. Üstelik çok formda bir dönemde de değillerdi. Tüm bunlara ek, Rosicky de yoktu. Maç boyu oyunu yarı sahada kabullenip, kontra düşüncesiyle oynadılar. Hedefleri iyi çıkarak, bir gol bulmak ve skora yatmaktı. Tur başka türlü zor gelirdi.
 
Portekiz ideal 11'i ile başladı maça. 5 yaşındaki Portekizli çocuğa Pepe deseniz ardından Alves der. Meireles deseniz Moutinho der. Kadro ezberlendi. Ciddi bir sorun olmadığı sürece Bento'nun bunu bozmaya niyeti de yok. Zaten soru işaretli merkez forvet dışında bunu düşündürecek bir sorun da yok.
 
Maç durgundu. Turnuvanın çoğu maçı biraz durgun geçiyor. Bunu itiraf etmeliyiz. Mücadelede sıkıntı yok ama oyunun çok hareketli olduğunu söyleyemeyiz. Portekiz de geleneğe uyup, kısmen temkinli, topu kontrol ederek başladı maça. İlerleyen bölümlerde de farklı bir şey olmadı. Portekiz gol arıyordu ama karşısında etten duvar vardı. Çekler ceza sahası etrafındaydı. Portekizli başına düşen Çek sayısı en az ikiydi. Kalabalıkta eriyen pozisyonlarla dolu bir maçtı.
 
33'teki Ronaldo rövaşatası, Ronaldo'nun direkten dönen topu ve 40'ta Almeida'nın ofsayt gerekçesiyle sayılmayan golü vardı. İlk yarıda akılda kalanlar bunlardı. İkinci yarı ise hafızalarda daha fazla yer kaplayacaktı.
 
İkinci yarı Seleçcao daha hızlı başladı. Almeida'nın oyuna girmiş olmasının bununla hiç alakası olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Maç boyunca, Limbersky'nin ayağının kayması bile Almeida'ya bağlandı. benbağlayacak bir şey bulamadım.
 
İkinci yarıya Almeida ile merhaba dedik. Beşiktaşlı'nın kafası auta giderken Portekiz "geliyorum" dedi. Bundan 4 dakika sonra bu sefer Ronaldo ile nefesini hissettirdi. Çekler'in buna karşı hamlesi yoktu. Aynı plana devam ediyorlardı ama yorulmuş halde. Portekiz'in bunaltıcı atakları onları hepten yormuştu.
 
Ronaldo, Nani, Moutinho ve Coentrao ile sağlam geliyordu Portekiz. Bitime 10 dakika kala kaptan, Cech'i mağlup etti ve Portekiz'i ayağa kaldırdı. Moutinho'nun ortası, Almeida'yı aştı, Ronaldo'nun kafasıyla buluştu ve gol geldi.
 
Portekiz, ilk yarı finalist. Kaptan da formda. Sakatlık ve ceza olmazsa final yolu kapalı değil... Rakip İspanya olsa bile...

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup B

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 3
  0
  0
  9
 3. 2
  0
  1
  6
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 0
  0
  3
  0
Portekiz
Öneri / Hata Raporu