EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
İspanya - İtalya taktiksel ön analizi
10/06/2012 - 17:47
İspanya – İtalya
 
İspanya : Casillas – Arbeloa, Ramos, Pique, Alba – Busquets, Alonso, Xavi – Silva, Iniesta, Torres
 
İtalya: Buffon – De Rossi, Bonucci, Chiellini – Maggio, Motta, Pirlo, Marchisio, Giaccherini – Balotelli, Cassano
 
Cesare Prandelli’nin Rusya bozgununun ardından biraz dış baskının da etkisiyle B planı 3-5-2’ye dönmesinin çok yüksek ihtimal olması, bu maçı şu ana kadar oynanacak taktiksel açıdan en ilginç maç kılıyor. Bana göre son derece doğru bir tercih; İtalya Milli Takımı’nın bugün sahaya çıkması beklenen ilk 11’inde Juventus’tan 6 oyuncu bulunuyor. Antonio Conte önderliğinde müthiş bir sezon geçiren Juventus bu sezon Avrupa’nın en iyi savunma performansını ortaya koydu. Hücumları da Pirlo savunmanın önünde bir orkestra şefi gibi yöneterek harika bir sezon geçirdi. İtalya Milli Takımı’nın Juventus iskeletiyle bu taktiği benimsemesi başından beri en doğrusuydu; turnuvaya 4-3-1-2 sistemiyle hazırlanan İtalya eğer baştan bu şekilde hazırlansaydı Juventus’lu olmayan oyuncular da sisteme biraz olsun adapte olabilirlerdi.
 
Maçın kilit noktaları
 
İtalya’nın değişik taktiği maçtaki kilit nokta sayısını arttırıyor. İtalya adına maçın kilit adamı Andrea Pirlo iken İspanya adına kilit oyuncu Jordi Alba olarak gözüküyor.
 
Andrea Pirlo ile başlamak doğru olur. Juventus’ta maç başına 100 civarı topla buluşarak oyunu tam bir orkestra şefi gibi yöneten Pirlo, kilit noktalara paslarıyla veya savunma arkasına atacağı uzun toplarla İspanya’nın ilerde kurulu savunma çizgisine tehlike arz edebilir. İspanya’nın Pirlo’ya önlem alması gerekir; bu da bana göre Alonso yerine Fabregas gibi ofansif bir ortasaha oyuncusu kullanıp hem İtalya savunmasıyla ortasahası arasındaki alanı değerlendirip hem Pirlo’ya adam markajı yapabilir. Şu anki şablonda İspanya’nın 4-3-3’ünde ortasahadaki iki oyuncuyu Motta ve Marchisio meşgul edeceğinden Pirlo serbest kalacaktır.
 
3 stoperli sistemlerin 4-3-3’e karşı zaafı var. 1 santrfora karşı 3 stoper kullanınca sahanın diğer bölgelerindeki eksikliği İspanya değerlendirebilir. Özellikle kilit bölge kanatlar olacaktır. Kanatlarda defansif zaafları olan Giaccherini ve Maggio kanatlarda tek başlarına oynayacaklar; Iniesta ve Silva’nın yaratacağı alanlara Alba ve Arbeloa’nın bindirmeleriyle İspanya çok etkili olabilir. Bu bölgede özellikle Alba’yı İspanya’nın pas dehaları topla buluşturacaktır. Alba İspanya açısından bu maçta kilit oyuncu durumunda.
 
Bahis Önerileri
 
İtalya’nın 3’lü savunmasının sağında Daniele de Rossi yer alacak. Bu oyuncu bu sezon zaman zaman Roma’da stoper olarak görev yapsa da 3 defans oynamaya hiç alışık değil ve bu bölgede hazırlık maçları dahil Chiellini ve Bonucci ile hiç beraber oynamadı. İspanya’nın solunda Iniesta oynuyor ve bu bölgeye girecektir, soldan Alba yerden toplarla Iniesta’yı bulabilir. Milli takımda golle sık buluşan Iniesta’nın bu maçta gol atmasını 3.25’ten deneyebilirsiniz.
 
Iniesta gol atar (3.25)
 

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu