İngiltere hazırlık döneminde sadece 2 maç oynadı ama sadece Norveç maçına bakarak bile İngiltere'nin planının ne olacağını anlamıştık. İngiltere'nin gruptaki en önemli maçı aynı zamanda ilk maçı.
08/06/2012 - 14:02

Roy Hodgson Fransa maçını en son oynamak isterdi. Bunu önemli 2 sebebi var. İlki oyuncular taktiği daha çok benimsemiş olurlardı, ikincisi ise Rooney dönmüş olurdu. Fakat, yapacak bir şey yok. Daha fazla vakit yok, Hodgson en çok inandıği sistemle sahaya çıkacak, en çok inandığı oyuncularla oynayacak. Peki yetecek mi?

İngilizlerin en çok saygı duyduğu köşe yazarlarından Jonathan Wilson'a göre İngiltere'nin şansı 4-4-2'yle, diğer taktiklere oranla daha fazla. Oyuncular bu taktik içerisinde daha mutlu oluyorlar, daha iyi performans veriyorlar. Rıdvan Dilmen sayılar mühim değil Güntekin, önemli olan mücadele der sıklıkla ama Alex de Souza aynı programa katıldığında bir oyuncunun 3 metre önde veya arkada oynaması takımın ritmini çok etkiler demişti. 4-2-3-1 ve 4-3-3'ün trend futbol taktikleri olduğu günümüzde, Roy Hodgson 1966'da yazılmış bir kitaptan çok etkilenerek revize ettiği 4-4-2'siyle, 56 yıl sonraki bir turnuvaya sokuyor takımı. Garabet mi, bu açıdan bakınca öyle.

Kazanan taktiğin bir panzehiri, bir karşı teorisi her zaman bulundu. Eğer bu gerçekleşmeseydi dünya hala WM'i kullanıyor oludu. 4-4-2'nin karşı teorisi bulunalı çok oldu. Fakat, Roy Hodgson bu taktikte ısrar ediyor. Temel olarak birkaç prensibi var Hodgson'ın. Daha önce yazdık ama tekrarlayalım. 2 stoper kesinlikle uzun vurmayacak, önlerinde sarkık bir şekilde oyun kuran Parker olacak, Parker sıkışıksa yardıma Gerrard'da gelmeli. Bu iki oyuncu sık sık kısa pas yapmalı. Öncelikli plan oyunun kanatlarda oynanması. Burası sıkışık ve işlemiyorsa, savunma arkasına atılacak uzun toplar kullanılmalı. Bu noktada forvetlerden biri duvar görevi de görmeli. Bu isim Welbeck ya da Carroll olacak. Pivot santraforun arkasında veya etrafında 10 numara gibi orta saha ve forvet arasına konuşlanmış, sıklıkla savunma arkasına kaçan ve savunma arasındaki boşluklardan faydalanan hızlı bir oyuncu bulunmalı. Bu isim Rooney dönene kadar Ashley Young, sonrasında Rooney.

İngiltere'ye yönelik en büyük soru savunmadan hücuma geçerken planlarının ne derece işleyeceği ve ne kadar hızlı olabilecekleri. Topa sahip olma oranları rakiplerinden hep daha az olacak, bu kesin. İngiltere topu rakibe verip, güçlü savunmasına ve kalecisine güvenip kontra arayacak. Top rakipteyse ve savunma derinliği sağlanmışsa rakibin İngiltere'ye gol atması ancak duran toplarla mümkün olabilir. Hodgson'ın buna güvendiğini düşünüyorum. Gol yemezsem eğer, 90 dakika içinde bulduğum fırsatlardan birini gol yapabilecek oyuncularım var diye düşünüyordur. Walcott, Young hızlı oyuncular. Diğer kanatta James Milner oynayacaktır, Stewart Downing değil. Bunun için yeterli ispatlarım olduğunu düşünüyorum.

Allen Wade 66'da teknik direktörler için antreman ve taktik rehberini yayınladığında, 4-4-2 üzerine de fikirleri vardı. Hodgson da çok etkilendi elbette. Kendi fikirleriyle değiştirdi. Gelen eleştirilerden bazıları bu taktiğin oyuncuları kişiliksizleştirdiği ve robotlaştırdığı yönündeydi. Çünkü, oyuncuların taktiğe kusursuz bir şekilde bağlılıkları isteniyordu. Downing, Chamberlain veya bir diğeri, Milner kadar sahada bu kapasiteye sahip değil. Norveç ve Belçika maçlarında hiçbir kanat oyuncusu parlak bir oyun sergileyemedi. Hatta, Welbeck ve Ashley Young dışında parlak oyun sergileyebilen oyuncu yok ama Milner pasör özellikleri, taktik disiplini sayesinde formalardan birini alacaktır.

Özetlemek gerekirse; topu bol bol Fransa'nın ayağında göreceğiz. İngiltere kapanacak, çok çıkmamaya çalışacak. Gerrard ve Parker'ın topu savunmacılardan alıp sık sık kanatlara oynadığını göreceğiz. Kanatlar sıkışıksa savunma arkasına uzun toplar atılacak. Welbeck'in indirdiği, aşırdığı uzun toplarla Ashley Young, Milner veya Walcott kaleye gitmeye çalışacak. Pazartesi oynanacak maçın tahmini İngiltere kadrosu ise bana göre şöyle; Hart; Johnson, Lescott, Terry, Cole; Walcott, Parker, Gerrard, Milner; Young, Welbeck

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup D

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  1
  0
  7
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 1
  0
  2
  3
İngiltere
Öneri / Hata Raporu