Donbass Arena'da karşı karşıya gelen Avrupa'nın 2 devi Lescott ve Nasri'nin golleriyle berabere kaldı.
12/06/2012 - 02:24

İngiltere'de sezon uzundur malumunuz, eh bir de Avrupa maçları, FA Cup, Lig Kupası falan derken; büyük takım asgari 50 resmi maç oynar. Her maçta tempo yapıp, sürekli kaliteli oyun peşinde koşarsanız, ligin sonunu bırak, ortasını görürseniz iyi. İşte bu yüzden tablonun aşağısındaki takımlara karşı düşük tempoda, bol rotasyonla, skoru bulacak yıldızla sahaya çıkar menajer.

Topu rakibe verirler, geriye çekilirler, maç içinde gol bulmayı umdukları 10-15 dakikalık bir süre vardır. Bu ilk 15 dakikada olabilir ama daha çok ilk yarının son 15 dakikası gerçekleşir. Çünkü, karşıdaki rakip 30 dakika boyunca topla haşır neşir olmuş, koşmuş, tempo yapmaya çalışmış ama rakip defansı aşamamış, haliyle yorgun düşmüştür. Eh böyle bir rakibe karşı 15 dakikalık bir tempo muhakkak 1-2 gol getirir. Diyelim ki gelmedi; bu sefer duruma göre bir bölüm seçilir, o 15 dakikada gol aranır. Sezonun en az 15 maçı bunu yapmazsanız ligi çıkarmanız mümkün olmaz, sakatlar çoğalır, nefesiniz erken kesilir. 

İngiltere'de böyleydi ama nedeni aktif dinlenme yapmak değil. Eğer, hocası 1 ay önce seçilmiş, takımı yeni kurulmuş, yeni taktikle sadece 2 maça çıkmış ama çok da anlamlı maçlar çıkarmamış bir takımsanız organize olmak zor. Bunun yerine taktik disiplini yüksek oyuncularla enden ve boydan alan daraltıp, rakibe boşluk vermeden oynamak daha mantıklı. Denk düşerse 1 duran top, belki 1 kontra. Nihayetinde, 30-40 pas yapıp organizasyonla gelmek belli bir akıcılık, alışkanlık ister. İngiltere'de henüz bu alışkanlık olmadığı için akıcılık da yok, dolayısıyla en fazla 4-5 pasta golü bulmalı İngiltere. 

Hodgson böyle yaptı. Maçın başında bir denedi, geri çekildi. Milner'ın bulduğu pozisyon tam da böyle işte. Lloris'i geçtikten sonra belini çevirebilse İngiltere daha Blanc koltuğuna oturmadan öne geçmiş olurdu. Lescott'la gelen gol tam zamanında, Nasri'nin şutu Hart için büyük şanssızlık. Topu ancak altıpasa gelmeden hemen önce gördü. Devre böyle bitti.

Alou Diarra günün en kritik adamıydı. İngiltere bu kadar çok derinde kaldıysa, büyük kısmı tercih ama ufak kısmı da mecburiyet. Alou Diarra Fransa'nın daha önde kalmasına neden oldu. Turnuvadan önce yazdığım değerlendirme yazılarında Ashley Young ne kadar iyiyse, İngiltere hücumda o kadar iyi olacak demiştim. Bugün Young'la birebir oynayan ve kritik kesmeler yapan Diarra sahanın en başarılı adamıydı.

Bir parça da Welbeck ve Young'ın uyumsuzluğu var. Aynı kulüp takımında oynuyor olabilirler ama bu şekilde değil. Welbeck sahadayken Young uzak forvet oynuyor. Welbeck'le birlikte oynayacak en doğru oyuncu Rooney, o da cezalı. Welbeck varsa Rooney daha rahat ve daha verimli. Fakat, Rooney ve Young benzer rollerin oyuncuları değil. Rooney oyun kurucu gibi de oynar ama Young daha çok arkaya kaçmak istedi. Böyle olunca bazen Welbeck etrafında 4-5 Fransız birden gördü, çıkamadı. 

İngiltere bugün iyi iş çıkardı, elden gelenin en iyisi de budur zaten. Hücumda ne kadar organize olduklarına bakmıyorum, ona baksam günler geceler boyu eleştiririm zaten ama Hodgson'a hak veriyorum. 8 İngiliz oyuncu sıklıkla sahayı enden ve boydan daralttı. 21 şut atan Fransa, neredeyse her zaman "bir vuralım" mantığıyla vurdu, pozisyonu bulduğu için değil. 

En iyi ve formda savunmacısı Mellberg olan İsveç, İngiltere'ye rakip olacak seviyede değil. Bir şekilde 3 puan çıkar, Ibrahimovic'e adım attırmazlar. Ukrayna maçına ise Rooney dönmüş olur. Sonrası Allah Kerim. 

Fransa: Lloris, Debuchy, Evra, Rami, Mexes, Cabaye (Dk. 84 Ben Arfa), Ribery, Nasri, Malouda (Dk. 85 Martin), A. Diarra, Benzema

İngiltere: Hart, G. Johnson, A. Cole, Terry, Lescott, Gerrard, Young, Milner, Parker (Dk. 78 Henderson), Oxlade-Chamberlain (Dk. 77 Defoe), Welbeck (Dk. 90 1 Walcott) 
 
Goller: Dk. 30 Lescott (İngiltere), Dk. 39 Nasri (Fransa)
Sarı Kartlar: Dk. 34 Oxlade-Chamberlain, Dk. 71 Young (İngiltere)

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup D

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  1
  0
  7
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 1
  0
  2
  3
İngiltere
Öneri / Hata Raporu