İtalya, Euro 2012 finalinde karşı karşıya geldiği İspanya'ya 4-0 yenilerek kupayı rakibine kaptırdı.
02/07/2012 - 00:43

Bugüne kadar burada "İtalya şöyle, İtalya böyle" diye hep yazılar yazdık durduk. Açıkçası kimse bu takımdan bu turnuvada "bir şeyler yapar" gözüyle bakmıyordu. Ama onlar birçok kişiyi ters köşeye yatırdı ve önce gruptan çıktılar, sonrasında çeyrek final, yarı final derken birden kendilerini finalde buldular ve rakipleri Euro 2008'i kazanan ve hemen ardından da Dünya Kupası'nı kaldıran İspanya'ydı.

İşleri kolay mıydı? Değildi. Hatta ve hatta hiç değildi. Zira karşılarında makine gibi işleyen bir takım vardı. Her ne kadar finale gelene kadar o beklenen İspanya'yı sahaya yansıtamasalar da işleri yine de zordu. Ama işte o bir türlü beklentileri karşılayamayan İspanya birden finalde ortaya çıkıverdi ve İtalya'yı kelimenin tam anlamıyla sahadan sildi.

İtalya adına taktiksel açıdan yazacak hiçbir şey yok cidden. Maçın ilk 10-15 dakikasında orta sahayı kalabalık tutup İspanya'nın hızını kesmeyi planladılar ama pek de başarılı olduklarını söyleyemeyiz. Bunun hemen sonrasında gelişen İspanya atakları ve gelen goller...

Bunun yanında hücumda da bocalayan, orta sahadan en uç noktaya, yani Balotelli'ye ulaştırılamayan toplarla beraber İtalya sahada hiç yoktu neredeyse. Orta sahadaki düşüşün en büyük nedenlerinden biri de Pirlo'nun gününde olmamasıydı ve o gününde olmayınca takımdaki bütün dengeler bozuluyor hâliyle.

İkinci yarıda yapılan hamleler, bunların da sonuç vermemesi, üzerine gelen sakatlıklar ve takımın değişiklik hakkı bittiği için 10 kişi kalması derken; maçı İspanya 4-0 gibi tarihi bir skorla kazanarak kupaya uzandı. Sonuna kadar hak ederek hem de...

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup C

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  1
  0
  7
 3. 1
  2
  0
  5
 4. 1
  1
  1
  4
 5. 0
  0
  3
  0
İtalya
Öneri / Hata Raporu