İlk iki grup maçında gol yollarındaki sıkıntılardan bahsetmiştik ama İsveç karşısında bu kadar etkisiz kalacaklarını hiç düşünmemiştim açıkçası. Hiçbir iddiası olmayan İsveç karşısında Fransa sadece 23 maçlık namağlup ünvanını kaybetmedi, turnuva havasından da uzaklaşarak aynı zamanda çeyrek finalde karşılaşabileceği en çetin cevize çattı.
20/06/2012 - 23:09

Fransa'nın maç boyu olan etkinsizliğini ne Blanc'ın küçük çaplı rotasyonuna bağlayabiliriz, ne de İsveç'in gücüne. İsveç bu maça gelene kadar iki kez öne geçtiği maçı kaybetti, bu doğru ama o iki maçta toplam 5 gol yedi. İsveç savunmasının bu kadar SOS verdiği bir turnuvada Fransa uzaktan şutlar dışında doğru dürüst tek bir pozisyona bile giremedi.

Fransa'da kanatların işlerliği önemli ve burada Ribery ile Nasri'ye çok iş düşüyor. Fransa topu rakip ceza sahasına kadar akıllı bir pas oyunu ile getirmede ne kadar maharet gösteriyorsa ceza sahası içerisinde o kadar fakir bir oyuna sahip. İsveç maçında bu durum tavan yaptı. Benzema ile bir türlü kanatlar iletişim kuramıyor sanki. Bu iletişimsizlik bazı pozisyonlarda Ribery ile ikisi arasında o kadar büyük boyutlara vardı ki, savunma zaafı olan İsveç karşısında Fransa kendi ipini kendisi kesmiş oldu.

Koca 90 dakika boyunca sadece M'Vila'nın uzaktan vurduğu birkaç şut, Ribery'nin ceza sahası içerisindeki yarım pozisyonu ve Giroud'un 90 dakika biterken bulduğu kafa şutu. Buna karşılık özellikle maç 1-0 iken ve Fransa'nın son 15-20 dakikada iyice riskleri aldığı dakikalarda İsveç'in kaçırdığı ya da Lloris'in kurtardığı pozisyonlar da eklenince Horozlar adına bir facianın önüne geçildi.

Oyun içerisinde topa daha fazla sahip olarak bu oyun kazanılmıyor. Efektif bir oyun ortaya koyamıyor  Fransa. Bu turnuvada söz sahibi olabilmek için çok daha fazlasına ihtiyaçları olacak. Fransa karşısında çeyrek finalde son Avrupa ve Dünya Şampiyonu ünvanlı İspanya var şimdi. Fransa'nın işi hiç de kolay değil. Aslında oynadıkları oyun bir İspanya modeli ancak rakip ceza sahasına kadar. Blanc belki de Giroud'a daha çok şans vermeli. En azında hücum hattında farklı varyasyonlara ve isimlere ihtiyaç olduğu çok net.Özellikle de çeyrek finalde İspanya'yı geçebilmek için.

İsveç maçının skorunu keşke rehavet ile açıklayabilsek. Maç sonrası açıklamalarında Diarra rehaveti bahane gösterse de Benzema ve Giroud'un kendilerini sorgulama gerekliliğini ortaya koymaları daha gerçekçi bir yaklaşım. Ve bu soruya en çok da cevap vermesi gereken kişi Blanc.  Yoksa turnuvaya Fransız kalacaklar.

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup D

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  1
  0
  7
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 1
  0
  2
  3
Fransa
Öneri / Hata Raporu