Fransa'nın elinde Benzema, Ribery, Ben Arfa, Nasri gibi tehditler varken İngiltere'nin karşı tehdidi kim olmalı ya da neden Danny Welbeck bu iş için Carroll'a göre daha doğru aday?
10/06/2012 - 13:15

Wayne Rooney'nin 2 maçlık cezası sonrası forvetin kimlerden oluşacağı büyük merak konusuydu. Hodgson'ın taktiğinin anlaşılması sonrası Ashley Young'ın yeri tartışma konusu olmaktan çıktı. Norveç maçı sonrasnda ve Hodgson'ın öncesinde/sonrasında açıklamalarından anlaşıldığı üzere diğer forma Andy Carroll'ındı. Fakat, Wembley'de oynanan Belçika maçı sonrası Danny Welbeck kafaları fazlasıyla karıştırdı. Şimdi ağırlıklı görüş Welbeck'in oynaması yönünde.

İlk önce Fransa'nın geri dörtlüsünü ve özellikle stoperlerini inceleyip, maçın ne şekilde geçmesini umduğumuza göre bu tercihi belirlemek daha kolay olacak. Blanc'ın kafasındaki stoperleri Adil Rami ve Phillippe Mexes gibi 2 sağlam, yüksek profilli isim. Beklerde Evra ve Debuchy oynayacak. Milner Debuchy'nin karşısında ve geriden Ashley Cole'la destekleniyor olacak. Debuchy burada sağlam duracaktır ve üstelik karşı tehdit, yaş, kondüsyon gibi nedenlerden ötürü Ashley Cole gençliğinde olduğu gibi yıldırıcı bindirmeler yapmayacak, daha ekonomik oynayacaktır. Diğer tarafta Walcott var ve karşısında Evra. Maçı kanatlardan oynayabilmek imkansız. Daha önce yazdığım "İngiltere Fransa'ya Karşı Nasıl Oynayacak" yazısından bir bölüm kopyalayalım; 

"2 stoper kesinlikle uzun vurmayacak, önlerinde sarkık bir şekilde oyun kuran Parker olacak, Parker sıkışıksa yardıma Gerrard'da gelmeli. Bu iki oyuncu sık sık kısa pas yapmalı. Öncelikli plan oyunun kanatlarda oynanması. Burası sıkışık ve işlemiyorsa, savunma arkasına atılacak uzun toplar kullanılmalı. Bu noktada forvetlerden biri duvar görevi de görmeli.

Son cümlede araya iliştirdiğim "de"nin önemi büyük. Çünkü, forvet duvar görevi görmeli ama asıl işi bu olmamalı. Aralara kaçabilmeli, hızlı ve güçlü olmalı. Fulham'daki Bobby Zamora gibi. Asıl konuya gelecek olursak kanat savunması güçlü olan Fransa'ya karşı tek yapabileceğiniz ve daha çok şans bulabileceğiniz stoper ikilisine yüklenmek. İsimleri size kuvvetli görünüyor olabilir ama Fransa eleme maçlarında Rami-Mexes ikilisiyle bol bol sorun yaşadı. Bu iki oyuncu tandem oynayıp, birbirinin arkasını kollayamıyor.

Carroll'ı az çok bilenler bu tip bir oyunda Carroll'ın şansı olamayacağını bilir. Eğer, İngiltere bu maçı karşı sahada oynayacaksa Carroll olmalı ama daha çok kontraya çıkabilecek bir oyuncu için Welbeck'e gitmeliyiz. Welbeck savunma arkasına koşu yapmayı biliyor. Stoperleri çok yoruyor. Daha açıklayıcı olması için Marcio Nobre üzerinden hareket etmek doğru olabilir. Nobre'nin en iyi günlerinde rakip savunma oyuncularını nasıl yıprattığını hatırlayın. Bu özelliklerine müthiş bir atletizm, 90 dakika tükenmeyen bir enerji ve yakaladığında bitiren bir oyuncu ekleyin.

Burada konulardan biri Welbeck'in kontraya neden daha uygun olduğuysa, diğeri de Welbeck'in hem Young'a, hem kanattan içeri bindirmelerde nasıl yollar açacağı. Topsuz oyun bilgisi çok yüksek Welbeck'in bu noktada stoperleri düşündükleri düzenden çıkarıp, sahada olmayı ummadıkları bir yere çektiğini sık sık görebiliriz. United'da fazlasıyla gördük. 

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup D

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  1
  0
  7
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 1
  0
  2
  3
İngiltere
Öneri / Hata Raporu