Fransa favori olarak çıktığı İngiltere karşısında beklediğim oyunu sergileyemedi. 90 dakika boyunca oyun hakimiyeti birkaç pozisyon dışında ve uzaktan çekilen şutlar bir kenara bırakılırsa skor üretmekten uzaktı.
12/06/2012 - 09:49

90 dakika boyunca oyun hakimiyetine sahip olmak hücum bölgesinde bir türlü pozisyona dönüşemeyince de beraberlik kaçınılmaz oldu. Öyle ki Fransa'nın oyunu kontrol etmesini bir kenara bırakırsak maçın en net pozisyonunu da yakalayan taraf Milner ile İngiltere idi.

İngiltere bir daha maç boyunca üretemedi, hatta hücum bile edemedi ki Lescott'un bir duran top organizasyonu ile gelen golünü saymazsak bu Fransa savunması adına başarı sayılabilirdi. Ancak İngiltere bu sıkıntıyı muhtemelen diğer grup maçlarında da yaşayacak.

Fransa adına Alou Diarra maçın en öne çıkan ismiydi. Hem orta sahada savunma yükünü fazlasıyla üstlendi hem de hücuma destek verdi. Cabaye de ona eşlik etti. Debuchy'nin savunmadan çıkarak yaptığı kanat bindirmeleri etkiliydi. Nasri  zaman zaman kanatlardan iyi organizasyonlar gerçekleştirdi. Ama hepsi bu kadar, rakip ceza sahası içerisinde dün gece oynanan Ukrayna-İsveç maçındaki gibi Shevchenko tarzında bir usta ayağı hep aradılar. Benzema'nın yetersizliğinden değil, ceza sahası içerisinde yeterince etkin olamamasından kaynaklanan bir çaresizlik içerisindeydi Fransa.

İngiltere kendi alanını mükemmel savundu bunu yadsımamak gerekir. Ama Fransa'nın da bu savunma stratejisine karşı uzaktan şutlar dışında birşeyler de üretmesi gerekirdi. Benim heyecanla beklediğim Giroud hamlesinin bir türlü gelmemesi ve Blanc'ın 85 dakika boyunca oyuna müdahale etmemesi de burada eleştiri konusu olmalı.

Turnuva öncesi Fransa'dan ümitlerim vardı, bana göre ilk turu geçmesi çok zor gözüken bu İngiltere karşısında alınan beraberlik üzerine oturup tekrar düşünülmeli. Eğer Fransa turnuvada bir yerlere gelmek istiyorsa bu İngiltere'yi yenebilecek karakteri göstermeliydi.

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup D

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  1
  0
  7
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 1
  0
  2
  3
Fransa
Öneri / Hata Raporu