Dün akşam son hazırlık karşılaşmasında Fransa Estonya karşısında 4-0 gibi net bir skorla galip gelirken yenilmezlik ünvanını 21 maça taşıdı. 90 dakikada Fransa'yı galibiyete taşıyan goller Ribery, Benzema (2) ve Menez'den geldi.
06/06/2012 - 10:07

Açık konuşmak gerekirse bu projeden önce Fransa'nın Euro 2012'yi kazanma şansını çok zayıf görüyordum. Ne zaman ki Fransa'yı derinlemesine incelemeye başladım, o zaman tünelin ucundaki ışığı gördüm diyebilirim. Fransa turnuvaya yenilmeden geliyor ve bu bir takımın motivasyonu açısından çok önemli, aynı zamanda rakipleri açısından da korkutucu.

Hazırlık maçlarını hafife almamak gerekir zira bu dönemde oynanan maçlar bir anlamda ölçü sayılabilir. Son maçlarda gördük ki Portekiz, Ukrayna gibi takımlar turnuvaya hiç hazır değiller. Mesela İngiltere'de de ciddi sorunlar var. İtalya sakatlıklarla boğuşuyor. Benzer bir sakatlık problemi Fransa açısından da geçerli gibi gözükse de bir şekilde Laurent Blanc ve takımı bu duruma alternatif çözümler üretebiliyor.

Dün gece oynanan karşılaşmada her ne kadar dördüncü sınıf bir takımla karşılaşsalar da 4-0 gibi net bir skora ulaşabilmek önemli. Ribery'nin tıpkı bir önceki hazırlık maçında olduğu gibi sol kanattan içeri doğru katıyla Benzema ile yaptığı verkaç sonucu ulaştığı gol hem onun adına hem de Fransa adına kendisinin bu turnuvada birşeyler yapacağına olan inancı ve güveni artıran bir gösterge. Benzema'nın yine sol çaprazdan Estonya kalesinin soluna gönderdiği şut ise dün gecenin tartışmasız en güzel golü. Benzema dün gece iki gol atarak kendi form durumu konusunda da net işaretler verdi. Ama hepsinden önemlisi maç sonrasında videoları ve arkadaşlarının açıklamalarını twitter üzerinden paylaşarak aslında turnuva öncesi heyecanını yaşıyor olmasıydı. Dün geceden ağızlarda kalan son tat ise Giroud'nun akıl dolu topuk pasıyla maçın son dakikalarında gelen Menez'in golü ise iyi bir oyunun kapanış sahnesiydi.

İngiliz gazetelerinde bugün çıkan haberlerde Fransa'nın Estonya karşısındaki performansının İngiltere Milli Takımı için ciddi bir uyarı olduğu yorumlarına yer veriliyor. The Sun gibi tabloid gazeteleri bu maç performansının Hodgson'un hoşuna gitmeyeceğini yazarken Fransız gazetelerinde ise Le Monde'un başlığında olduğu gibi Fransa'nın Estonya'yı ezdiğine yönelik güven dolu başlıklar var.

Fransa dün gece çok sıkmadı ama oyununu çok ciddi oynadı ve rahat bir galibiyet aldı.  Maç sonu açıklamalarında Cabaye böyle bir ekiple oynamanın kendisi için büyük kolaylık olduğunu ifade ederken Marvin Martin artık Euro 2012'ye hazır olduklarını söylüyordu. Laurent Blanc ise daha sert ve disiplinli olmaları gerektiğine vurgu yaptı. Şurası bir gerçek ki ilk maçta İngiltere karşısında Fransa favori takım gibi duruyor. 

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup D

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 2
  1
  0
  7
 3. 1
  1
  1
  4
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 1
  0
  2
  3
Fransa
Öneri / Hata Raporu