Plajdan gelip şampiyon oldular, ya şimdi?
01/06/2012 - 17:25

Danimarka denince akla ilk gelen plajdan gelip şampiyon olan EURO 92 kadrosu ve onun yıldızlarıdır. Son yıllarda yeniden yapılanmaya gitti ve EURO 2012'ye eleme grubunun lideri olarak katılmaya hak kazandı. Elemelerde H grubunda Portekiz, Norveç, İzlanda ve Kıbrıs Rum Kesimi ile mücadele eden kırmızı beyazlılar, grupta oynadıkları 8 maçın 6'sını kazanıp 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet elde etti.

Ancak...

Futbolda geçmişten çok bugüne ve geleceğe odaklanmak lazım gelir. 

Futbol yapısını ve şanslarını konuşmadan önce Danimarka'nın EURO 2012 kadrosuna göz atalım:

Kaleciler: Stephan Andersen (Evian Thonon Gaillard), Anders Lindegaard (Manchester United), Kasper Schmeichel (Leicester City).

Savunma: Lars Jacobsen (FC Kobenhavn), Daniel Wass (Evian Thonon Gaillard), Daniel Agger (Liverpool), Simon Kjær (AS Roma), Andreas Bjelland (Nordsjælland), Simon Poulsen (AZ Alkmaar), Jores Okore (Nordsjælland).

Orta Saha: Christian Poulsen (Evian Thonon Gaillard), Jakob Poulsen (Midtjylland), William Kvist (FC Nürnberg), Niki Zimling (Club Brugge), Thomas Kahlenberg (Evian Thonon Gaillard), Christian Eriksen (Ajax), Michael Silberbauer (BSC Young Boys), Lasse Schone (NEC Nijmegen).

Forvet: Dennis Rommedahl (Brondby IF), Nicklas Bendtner (Arsenal), Michael Krohn-Dehli (Brondby IF), Tobias Mikkelsen (FC Nordsjælland), Nicklas Pedersen (FC Groningen).

Muhtemel 11: Anders Lindegaard; Lars Jacobsen, Simon Kjær, Daniel Agger, Simon Poulsen; Niki Zimling, Christian Eriksen, William Kvist; Dennis Rommedahl, Nicklas Bendtner, Thomas Kahlenberg.

Oyun Yapısı: 12 yıldır takımın başında bulunan Morten Olsen 4-3-3 taktiğini benimseyen bir hoca, bu alışkanlığının ve oyun yapısının değişeceğini hiç mi hiç tahmin etmiyorum. Agger-Eriksen-Bendtner iskeleti ile hem sert hem de inatçı bir takım oldukları oldukça aşikar. Özellikle Eriksen için tamamen ayrı bir yazı yazacağım ilerleyen günlerde. Tecrübe ile yeni yapılanmanın bir karışımı olan Danimarka'nın futbolu gerçekten her türlü sürprize açık.

Gruplardaki Şansı: Danimarka Euro 2012'de "ölüm grubu" diye tabir edilen B grubunda yer alacak. Grupta Danimarka'nın yanı sıra, Portekiz, Almanya ve Hollanda gibi güçlü ekipler yer alıyor. Çoğu kesim tarafından grupta şans verilmeyen Danimarka aslında detaylı olarak incelediğiniz zaman son derece sürpriz yapmaya yakın bir takım olarak görünüyor. Eleme gruplarında da karşılaştığı Portekiz'le kafa kafaya oynayıp en azından puan alacaklarını düşünüyorum. Hollanda ise hazırlık karşılaşmalarında çok dağınık göründü. Grubun ve turnuvanın favori ekiplerinden Almanya ise "Bayern Münich Sendromu" adını verdiğim sendromdan muzdarip. Almanlar turnuvanın en genç takımı olmasından dolayı psikolojik olarak geriye düştükleri anlarda maçı koparabilecek sertliğe sahip değiller bana kalırsa. İşte bu sebeplerden dolayı Danimarka'nın gruptan çıkmasını bekliyorum. Her takımın her takımı yenebilecek kuvvette olduğu bu grupta şimdiden matematik hesabı yapmak yersiz olacaktır. Ancak tahminim Almanya-Danimarka ikilisi gruptan çıkacaktır.

Bu sefer plajdan gelmediler, ama bakarsınız bu jenerasyon tam 20 sene sonra tekrar Avrupa'da ses getirebilir...

Ne dersiniz?

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Grup B

 1. TAKIMLAR
  G
  B
  M
  P
 2. 3
  0
  0
  9
 3. 2
  0
  1
  6
 4. 1
  0
  2
  3
 5. 0
  0
  3
  0
Danimarka
 • Şeker Portakalı

  Vikingler 3 puanı alıp ölüm grubuna güzel bir başlangıç yaptı ama nasıl?

  10.06 / 01:50
  #
  1541
Öneri / Hata Raporu