EURO 2012 > TAKTİK ANALİZ
Almanya - Portekiz maçının detaylı taktiksel analizi.
10/06/2012 - 16:41

Almanya, uzun süre savunmasını aşmakta güçlük çektiği Portekiz’i Gomez’in kafa golüyle 1-0 yendi ve turnuvaya iyi bir başlangıç yaptı. Taktiksel olarak son derece sıradan bir maçtı; Joachim Löw’ün 4-2-3-1’ini Bento’nun 4-3-3’ü birebir eşleşmelerle topun arkasına geçerek savundu. Portekiz’in Varela’yla değerlendiremediği mutlak gol pozisyonu ve Pepe’nin direğe takıldığı pozisyon dışında net gol pozisyonu olmayan maçta Khedira’nın ayağa çarpan ortasının getirdiği golle kazanan Almanya oldu. Maçın taktiksel anlamdaki basitliği nedeniyle analizimi gözüme çarpan 5 nokta halinde yapacağım. 
 
  • Maç öncesi analizimde de belirttiğim gibi maçın kilit eşleşmesi Mesut Özil – Miguel Veloso eşleşmesiydi. Öngördüğüm şekilde Mesut, akıllı topsuz koşularıyla kendine sürekli alan yarattı ve ortadan çok ayrılmaktan çekinen Veloso’dan sık sık kurtuldu. 4 kilit pasla maçın bu istatistikte Ronaldo ile beraber lideri olan Mesut sahanın en iyilerinden biriydi. Mesut 10 numara mevkisinde günümüz futbolunun tüm gereklerini yerine getiren, her türlü markajdan zekasıyla kurtulan, takımın oyununu çok rahatlatan ve fırsatlar yaratan, taktiksel olarak da bir teknik direktörün rakibin zaaflarından en doğru şekilde yararlanmasını sağlayan mükemmel bir futbolcu. Dünkü performansıyla da bu turnuvanın en büyük yıldız adaylarından biri olduğunu bir kez daha kanıtladı.
  • Almanya’nın Mesut’un da yardımıyla kullanmak istediği taktiksel strateji ise kanatları etkili kullanarak yan toplardan Gomez’i veya arka direkte bekler tarafından marke edilen ve bu oyunculara büyük fizik üstünlükleri olan Podolski ve Müller’e pozisyon hazırlamaktı. Mesut özellikle sağ kanada deplase olarak bu bölgede Almanya’nın çoğalmasını sağladı ve hem kendine hem Müller’e orta pozisyonları yarattı. Maçın en çok orta açan iki oyuncusu da Müller (8) ve Mesut (7) oldu. Maçın tek golü de sağdan Khedira’nın ortasıyla geldi.
  • Khedira ve Schweinsteiger sürekli pozisyon değiştirdiler ve biri defansif biri ofansif olarak rolleri yoktu; biri çıktığında öbürü hep geride kaldı. Nitekim Khedira sağ içteyken ve ileri çıkmışken açtığı orta golü getirdi.
  • Gol sonrası tüm riskleri alan Portekiz, Varela – Meireles değişikliğiyle 4-2-3-1’e döndü, Varela sağa geçerken Nani forvet arkasında yer aldı. Almanya topun arkasına geçerken Portekiz tüm hatlarıyla saldırdı ve etkili de oldu. Postiga’nın yerine oyuna giren Portekiz’in santrfor umudu 20 yaşındaki Nelson Oliveira, savunma arkasına sarkıp çok zor pozisyonda topu harika kontrol edip içeri çevirdiği topta Varela’yı golle burun buruna getirdi ancak maçın en net gol pozisyonu çok kritik bir anda kaçtı. 
  • Mats Hummels’e ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Hummels Dortmund’daki performansıyla Avrupa’nın en iyi stoperleri arasına adını yazdırırken Almanya Milli Takımı performansı soru işaretleri doğuruyordu. Bu maçta muhteşem bir Hummels izledik. 6 pas kesme (en yakın rakibi 2) ve 10 uzaklaştırmayla (7’si kritik ve en yakın rakibi 3) bu istatistiklerde maçın açık ara lideri oldu ve Almanya savunmasını ayakta tuttu. Aynı zamanda topu oyuna sokma görevi üstlenen Hummels 72 pasla sahanın bu alanda da lideri oldu ve %89'luk yüksek bir pas yüzdesiyle oynadı. Almanya’nın van Persie’yi durdurmak için de şüphesiz en büyük kozu olacak.
 
Maçın Adamı: Mats Hummels

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Öneri / Hata Raporu